Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşit Öksürüğe Ne İyi Gelir? %100 Etkili Tarifler

Bronşit hastalığı bronş yollarının deformasyonu sonucu oluşan ve öksürük şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durumun iyileştirilmesi için birçok bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Akciğerden hava transferini kolaylaştıran bronş borularının zarar görmesi sonucu oluşan bronşit hastalığı mukus maddesinin oluşumunun yanında öksürük şeklinde ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda öksürüğü azaltıcı bitkisel yöntemler kullanılarak kişinin rahatlaması sağlanabilir.

Öksürüğün Tedavisi İçin Kullanılan Bitkisel Yöntemler

Bitkisel Kür 1

Gerekli Malzemeler: Ihlamur, ayva yaprağı

Yapılışı: Az miktarda kullanılan ıhlamur ve ayva yaprağı birlikte kaynatıldıktan sonra bir süre demleme süresince beklenir ve daha sonra tüketilebilir. Öksürüğün tedavisi için iyi olan bu karışım düzenli kullanıldığında iyileşmeyi kolaylaştırır.

Bitkisel Kür 2

Gerekli Malzemeler: Bal ( 1 tatlı kaşığı ), karabiber ( 1 çay kaşığı )

Yapılışı: Belirlenen miktarlardaki bal ve karabiber iyi bir şekilde karıştırılır. Süt eklenerek tüketilen bu karışım öksürüğün tedavisi için oldukça etkilidir ve boğaz kuruluğuna iyi gelir.

Bitkisel Kür 3

Gerekli Malzemeler: Portakal suyu veya limon suyu, nişasta, pekmez.

Yapılışı: Kaynayan su içerisine bir miktar nişasta ilave edilir. Sonra karışıma tercihe göre limon suyu             veya portakal suyu eklenir. Tatlandırmak için daha sonra pekmez kullanılabilir. Karışımın oda                         sıcaklığında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bitkisel Kür 4

Gerekli Malzemeler: 1 tane elma, 2 tane karanfil, 1 dilim limon, biraz ıhlamur ve 1 tane kabuk tarçın.

Yapılışı: Elmanın kabukları soyulur ve içerisine birkaç tane elmanın çekirdekleri eklenir. Bir miktar ıhlamur, 2 tane karanfil, 1 dilim limon ve 1 kabuk tarçın ( isteğe bağlı ) ilave edilerek kaynama işlemine başlanır. Tatlandırmak için daha sonra 1 kaşık bal kullanılabilir. Oluşan karışımın sıcak bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Çocuklar için oda sıcaklığında tüketilmesi önerilmektedir.

Bitkisel Kür 5

Gerekli Malzemeler: Plörezi kök, kekik, kiraz sapı, sığır kuyruğu otu, oregon üzümü kökü

Yapılışı: Belirtilen otların hepsinden 5-6 gram alınarak yaklaşık 400 ml su içerisinde kaynama işlemine başlanır. Yaklaşık 30 dakika süren bu işlem sonrasında karışım süzülür ve içine 5-6 gram bal eklenir. Bu karışım yaklaşık 2 ay soğutucularda muhafaza edilebilmektedir. Bu şurubu çocuklar 4 saat arayla 4-5 gram uygulanabilir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Ada çayı tüketimi öksürüğün tedavisi için kullanılan oldukça etkili bir bitki çeşididir. Zararlı mikroorganizmaları öldürür ve hasar gören bölgenin kısa sürede iyileşmesini sağlar. Tercihe göre çay olarak tüketilebilir veya gargara şeklinde kullanılabilir. Çay yapımı için 3 dal kadar ada çayı bitkisinin üzerine 1 bardak sıcak su eklenir  ve renk değişimi oluncaya kadar demlemeye bırakılır. Hazırlanan bitki çayı gün içinde 2 bardak tüketilebilir. Bunun yanında gargara yapmak için bir bardak ada çayı hazırlanır. Bir yudum ada çayından alınıp 2-3 dakika boyunca ağızda gezdirilerek gargara yapılır. Bu işlem her saat başı tekrar edilir. Düzenli kullanımda öksürük kesilir.

Nane limon çayı bronşit kaynaklı öksürüğün tedavisi için kullanılan ve henüz ilaç üretiminin olmadığı günlerde bile kullanılan iyi bir karışımdır. Ferahlatıcı özelliğe sahip olan nane, kişinin rahat nefes almasını sağlar ve öksürük oluşumuna neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Limon ise asidik özelliği ile virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırır ve C vitamini bakımından zengin özelliği ile de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Çay yapımı için 1 bardak sıcak su içine bir miktar nane ve 14-15 damla limon suyu eklenerek hazırlanır. Günde 2 defa tüketilebilir.

Anason tohumlar bronşit öksürüğünün tedavisi için kullanılan oldukça etkili bir maddedir. Yarım fincan sıcak su içerisine daha önce ezilen 1 çorba kaşığı kadar anason tohumları eklenir ve ortalama yarım saat demleme işlemi için beklenir. Demlenme tamamlandıktan sonra karışım süzülür,  içine 2 bardak su eklenir ve soğumaya bırakılır. Bu içecek yaklaşık 2 ay soğutucularda muhafaza edilebilmektedir. Çocuklarda yarım şurup kaşığı kullanarak gün içinde 4 defa uygulanabilir.Hastalığın tedavisi için sıklıkla kullanılır ve düzenli kullanımda öksürüğe iyi gelir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...