Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronşiolit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri – 100% Çalışan Uygulamaları

Bronşiolit, genellikle 3 yaş altı çocuklarda daha fazla görülen ve kış aylarında ortaya çıkan bu hastalık grip nezle gibi hastalıklarla karıştırılsa da onlardan farklı bir virüs hastalığıdır.

Bronşiolit Ve Solunum Yolu Hastalıkları

Bronşiolit, genellikle 3 yaş altı çocuklarda daha fazla görülen ve kış aylarında ortaya çıkan bu hastalık grip nezle gibi hastalıklarla karıştırılsa da onlardan farklı bir virüs hastalığıdır. Bronşiollerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Akciğerlerde oluşan enfeksiyon sonucu göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler ile başlar.

Kış aylarının yaklaştığı bu günlerde havaların da soğumasıyla birlikte, soğuk algınlığından kaynaklı solunum yolu enfeksiyonları ve hastalıkları da baş göstermeye başladı.

Soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklı geçici kabul edilecek grip nezle gibi bazı hastalıklarla baş etmek zorunda kalsak da bronşiolit gibi bazı hastalıklar kalıtsal olmakla birlikte sürekli tekrarlar durumdadırlar. Her ne kadar bronşiolit de nezle grip gibi soğuk algınlığı yoluyla oluşan hastalıklar gibi iyi bir bakım ile evde atlatılabilse de küçük çocuklarda meydana geldiği ve nefes darlığı, tıkanıklık gibi sorunlara yol açtığı için hastaneye başvurularak tedavi edilmesi gerekebilen seviyelere ulaşabilir. 

Bronşiolit hastane yoluyla tedavi edilebildiği gibi Bronşiolit bitkisel tedavi yöntemleri de tedavi edilmesine katkı sağlar.

Bronşiolit Belirtileri

Bütün soğuk algınlığı hastalıkları gibi bronşiolit de başlarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateşlenme, öksürme gibi belirtilerle ortaya çıkar ki nezle ve grip ile karıştırılmasının en büyük sebebi de belirtilerinin bu hastalıklarla neredeyse aynı oluşudur. Nefes almada yaşanan zorluk nedeniyel bu hastalığa yakalanan bebekler ve çocuklar beslenme ve uyku düzeninde sorun yaşarlar. Bronşiolit de diğer hastalık türleri gibi nefes yoluyla, temas yoluyla kolaylıkla bir başkasına bulaştırılabilen bir hastalık olduğu için küçük yaşta çocuklarımızın temizliğine dikkat edilmeli ve bu alışkanlık kazandırılmalıdır. Ellerin sürekli dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Bronşiolit Hastalığından Korunmanın Yolları

Bronşiolit, çok küçük yaşlardaki çocuklarda özellikle ortaya çıkan bir hastalık olduğu için burada en fazla görev anne ve babalara düşmektedir. Çocuklarımızı temiz bir ortamda büyütmeli, yedikleri yemeklere, giydikleri giysilere dikkat etmek gerekmektedir. Bronşiolit tedavisi için oldukça zor bir süreç geçirileceği için korunma yolları önemlidir.

  • Yaşanılan ev sık sık havalandırılmalıdır.
  • Genel temizlik kurallarına mutlaka uyulmalıdır.
  • Yaşanılan ortamda sigara içilmesine izin verilmemelidir.
  • Çocuklara küçük yaşlarda hijyen eğitimi verilmelidir.
  • Hasta olan diğer bireylerden çocuklar uzak tutulmalıdır.

Bronşiolit Hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi evde iyi bir bakımla tedavi edilebilecek bu hastalıkta bitkisel tedavi yöntemleri oldukça önemlidir. Birçok tedavi yöntemi Akut Bronşiolit için bitkisel tedavi yöntemi olarak denenebilir. Bu bitkisel şifaların başında boğaz ağrısı, iltihap, enfeksiyon hastalıkları ve bir çok hastalığa iyi gelen bal yer alır. Bal Bronşiolit tedavisi için oldukça önemli ve doğal bir besin kaynağıdır. Balı dilerseniz bir fincan çayınıza ya da sütünüze ilave ederek evde tüketebilirsiniz. Karabiber ve Taze Zencefil de bal ile karıştırıldığında bronşiolit tedavisi için mükemmel etki yaratan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Toz haline getirdiğiniz zencefili karabiber ve bal ile karıştırıp bir tatlı kaşığı sabah akşam tüketebilirsiniz.

Doğal antibiyotik olarak adlandırılan soğan ve sarımsak da bronşiolit tedavisi için kullanılan gıdalardandır. Soğan ve sarımsağı dilerseniz bol bol yemeklerinizde dilerseniz suyunu çorbanıza sıkarak, salatalarda, hatta sade bile yiyebilirsiniz. Soğuk alınma hastalıklarının olmazsa olmazı c vitamini deposu limon da bronşiolit tedavisinde sizin için oldukça etkili bir c vitaminidir. Bir bardak kaynar suya bir limonun kabuğunu rendeleyip ekleyin, biraz dinlendirdiğiniz suyu için farkını anlayacaksınız. İnsan vücudunun var oluş sebebi olarak bilinen su her şeye olduğu gibi bu hastalığa da iyi gelir bronşiolitin tekrarladığı dönemlerde çok soğuk olmayan suyu bol bol tüketmek mikropların atılımında size yardımcı olacak, boğazınızın ve ciğerlerinizin temizlenmesini sağlayacaktır.

Bronşiolit hastalığında en çok zorlanılan kısım nefes alamamaktır. Bu aşamada bir muzu bir bardak sıcak suya ekleyin biraz bekletip süzdüğünüz muzlu uyu için nefesinizin açıldığını fark edeceksiniz.

Bronşiolit hastalığı özellikle çocukluk dönemlerinde küçük yaştaki çocuklarda meydana gelse de büyüklerin de fazlasıyla karşılaştığı bir hastalıktır. Çalışan bireylerin evde iş yerinde kolaylıkla uygulayabileceği bu bitkisel yöntemler bronşiolit tedavisini yardımcı olacaktır. Bronşiolit hastalığının tekrarladığı dönemlerde bol bol su içilmesine, eğer kullanılıyorsa alkol ve sigaraya ara verilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Her türlü toz, duman ve benzer etkiler hastalığın iyileşmesini zorlaştırır hatta daha da ilerlemesine sebebiyet verir. Bu hassa dönemde çalışılan ortama ya da eve de çok fazla dikkat etmek gerekir, hijyenik bir ortam için ev havalandırılmalı temizlik yapılmalı, özellikle kişisel olarak ellerin bol su ve sabun ile sık sık yıkanması gerekmektedir. Çocukların da bu alışkanlığı edinmesi için onlara da uygulamak da fayda var.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...