Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bronkospazm Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Süeci

Bronkospazım aslında bir hastalık değildir. Hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan ciddi düzeyde bir semptomdur. Bu semptomun kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Bronkospazm

Bronkospazm nedir, hava yollarında bulunan kaslar hızla daraltılma gösterdiği zaman meydana gelen bir sıkıntıdır. Endişelenmeye, nefes alma konusunda zorluklara ve şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bronkospazm daha önce yapılan klinik bir tedavinin sonucunda da meydana gelebilir. Bronkospazmı kısaca tarif etmek gerekirse bit öksürük türüdür. Öksürükler İnsan vücudunun havayolunu temizlemek istediği zamanlarda ortaya çıkan bir durumdur bronkoskoplar ise istemsiz kas spazmına benzemektedir. Uzman hekimler bronkospazmı normal öksürükler den daha kötü olduğun her daim belirtmektedir. Bu durum göğüste Hoş olmayan öksürük uyumunu meydana getirir. Bronkospazm belli başlı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenler arasında;

Aşırı Derecede Mukus Üretimi

Aşırı düzeyde mukus üretimi çoğu zaman alerjilerden ve nezleden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bazı saman nezlesi, gıda veya hayvan alerjisi bu sorunu yaşanabilir.

Solunum Yollarında İltihaplanma

Astım, kronik obstrüktif akciğer sorunları iltihaplanmasından kaynaklı meydana gelebilir. Ayriyeten belli alerjilere sahip olan kişiler alerjene maruz kaldıkları zaman hava yolu bağışıklık yanıt olarak ortaya çıkartabilir. Alerjen durumlardan kaynaklı ciddi zamanlarda bağışıklık karşılığı anafilaksi olarak isimlendirilen ölümcül bir duruma da sebep olabilir.

Hastalık

Kronik bronşit ya da benzeri solunum hastalıklarına sahip olan kişiler bronkospazm yaşayabilir. Glokom ya da bazı zehirleri tedavi altına almak adına kullanılan ilaçlar bronkospazma sebep olabilir. Kullanılan reçeteli ilaçlardan kaynaklı olarak bu sorunu yaşayan kişiler uzmanlarına mutlaka kullandığı ilaçları bildirmelidir.

Alerjenler ve Tahriş Ediciler

Alerjenlere ve tahriş edici maddelere maruz kalan kişiler bunları içine çektiği zaman bronkospazm epidozunu alabilmektedir. Evcil hayvanlar, dumanlar, polenler, tozlar, yiyecekler ve kokular buna neden olabilir.

Duygusal Durumlar

Solunum sorunlarının bazıları duygusal stresten kaynaklı olarak ortaya çıkar. Yüksek düzeyde duygusal stres altında kalan kişilerde bronkospazm gözlemlenir.

Anestezik Durumlar

Anestezi esnasında meydana gelen klinik hatalar tıbbi ihmallerden kaynaklı ortaya çıkar. Bunlardan kaynaklı olarak da bronkospazmı oluşur. Hastalar anestezi altında ya da nefes borusu ile alakalı işlemlerinden kaynaklı oluşabilir. Bu durum uzman hekimlerin boğaz bölgesini korumasını zorlaştırır. Boğaz bölgesinde sıkıntı yaşayan kişiler de oksijen yokluğu ölüm ya da beyin hasarı oluşabilir.

Diğer sebepler

Kuru ya da soğuk havaya maruz kalan kişiler de belli başlı koşullar gelişir. Hava şartlarından kaynaklı özellikle üst solunum koşullarından muzdarip olan kişilerde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Belirtileri ve Semptomları

Aslında bronkospazma bir hastalık denilemez ama bronşit, astım, alerji, KOAH gibi solunum hastalıklarında kaynaklı gelişen bir semptomdur. Bronkospazm semptomlar ı ve belirtileri içinde;

  • Göğüste sıkışma
  • Göğüste gerileme
  • Nefes alma sorunları
  • Öksürme
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Aşırı düzeyde mukus oluşumu
  • Mukustan kaynaklı ortaya çıkan nefes darlığı
  • Egzersiz esnasında nefes alma oranlarında düşüş
  • Öksürme ile başlayan nefes darlıkları

Yukarıda bulunan semptomların yanı sıra öksürükte meydana gelen semptomlara benzer birçok belirtisi bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişen belirtileri olsa da meydana geldiği zaman hemen uzman hekime başvurmak gerekir. Bronkospazm tetikleyicilerin tanımlanması tedavisi konusunda rehberlik yapacaktır.

Tedavileri

Bronkospazm tedavilerinde solunum yollarını açarak semptomlarını hafifletmek adına kullanılan bir dizi ilaç reçete edilir. Hasta olan her insan için doğru bir ilaç bronzkospazm nedenini bağlı olarak değişkenlik gösterir. İmmunosupresif ilaçlar alerjiden kaynaklı ortaya çıkan sorunların etkilerini azaltabilir. Bronkospazm tedavilerinde düzenli şekilde kullanılan genelde immunosupressan prednizondur.

Aminofilin tarzındaki bronkodilatörler de bronkospazm tedavilerinde ve savunmasız olan kişilerde salgınların önlenmesi adına kullanılır. Bunun yanı sıra ani bir rahatlama sağlamaz. Hastaların akut ataklarının yoğunluğunun önüne geçmek adına hızlı etki sağlayan inhale bronkodilatatör kullanımı yapılmamalıdır. Sonuç olarak bronkospazmı olan bazı insanlar nebulizatör bulur ve diğer astım tedavileri onlara çok yardımcı olur.

Şiddetli bronkospazm ile karşılaşıldığında dinlenmek oldukça önemli bir tedavi süreci detayıdır. Ağır veya zorlu nefes alıp vermeye sebep olabilecek egzersizler ile aktivitelerden kesinlikle kaçınılmalıdır, Bunlar meydana gelebilecek herhangi bir saldırıya sebep olabilir ya da tetikleyebilir. Koşular kas spazmlarından kaynaklı meydana geldiği için hastalar gerginleşmelerinden ya da bunları vurgulamaktan kaçınmak adına kaslarına biraz zaman vermelidir. Bronkospazm sorunu için en önemli detay doktora gitmektir. Sorun bronşit ya da daha ciddi hastalıkları kapsıyor olabilir. Hastalığı tedavi etmek adına kullanılan bazı ilaçlar, diğer yaygın ilaçlar ve bileşikler ile etkileşime girebilir. Bundan dolayı da daha ciddi sorunlar oluşabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...