Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Boğazda Gıcık ve Öksürük İçin Bitkisel Kür Tarifleri

Sıklıkla kişilerde gıcık sonrasında meydana kuru öksürük gelmektedir. Özellikle de bu durum mevsim geçişlerinde daha sıklıkla yaşanan bir sorun olmaktadır. Boğaz gıcıklığı eğer ki uzun bir süre devam etmesi durumunda bu kişilerde uygu sorunlarına neden olacağı için bol bol sıvı tüketmek gerekmektedir.

Nedenleri

Boğazda Gıcıklık Hissi ve Öksürük

Boğaz gıcıklığına ve sonrasında kuru öksürüğün olmasına birçok neden olabilir. Bunlardan bazıları susuz kalmaktır ve kişilerin boğazlarının tahriş olması sonucunda da görülebilecek bir durumdur.

Kişilerin sigara kullanması sonucunda da meydana gelebilecek bir durum olmaktadır. Bu kişilerin boğazlarında her zaman için tahriş olmasına neden olur. Çok konuşan kişilerin ses tellerini fazla kullanması sonucunda da ortaya çıkacak bir durumdur. Ya da boğaz gıcıklığının nedenleri arasında kişilerin tozlu ortamlar içerisinde bulunmaları da sıklıkla neden olur. Boğazın iltihaplanması sonucunda genellikle bademcik iltihabı sonrasında kişilerde sıklıkla olacağı gibi, bir takım alerjileri olan kişilerde de kuru öksürük ve boğaz gıcıklığı meydana gelecektir.

Özellikle de polenlere alerjisi olan kişilerde bahar mevsimi geçişlerinde görülmektedir. Özellikle de kuru hava şartlarında yaşamakta olan kişilerin susuz kalması sonucunda ortaya çıkacak bir durum olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin kuru havalarda yaşayanların bol bol sıvı tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Aşırı kafein tüketen kişilerde de sıklıkla görüleceği gibi bazı kimyasal ilaçları kullanmakta olan kişilerde de ortaya çıkan bir sorundur. 

Kişilerde geçmeyen gıcık ve beraberinde kuru öksürük oldukça zor zamanlar yaşatması ile bilinmektedir. Kişilerin bu rahatsızlığı bulunduğu hava şartlarından, çok konuşmasından ya da susuz kalmasından kaynaklanabilir. Eğer ki geçmeyen gıcığınız varsa o zaman sizlerde boğazımda gıcık var öksürüyorum diyorsanız yapacak olduğunuz bitkisel tedavi sayesinde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Süt ve Bal

  • 1 su bardağı süt;
  • 1 tatlı kaşığı organik bal.

Bal öksürük için çare olmaktadır. Özellikle de geçmeyen gıcıklık hissi olması durumunda bu hissi de ortadan kaldıracak mucizevi bir bitkisel karışım olan bal ve süt ile sizlerde öksürüğe çare bulabilirsiniz. kişilerde boğaz gıcıklanması ve öksürük yaşamaları durumunda bu hissi ortadan kaldıracak olan bir karışım bal ve süt olmaktadır. Yapımının kolay olması ve etkisinin boğaz gıcıklanması ve öksürük yaşayan birinde çok fazla olması nedeniyle sizlerde bu sorunu yaşamaktaysanız rahatlıkla deneyebilirsiniz. İçerisine karabiber atmanız da öksürüğün kuru tarzında olması sonucunda daha etkili olacağı unutulmamalıdır. Bir su bardağı kaynatmış olduğunuz sütün içerisine bir tatlı kaşığı bal konularak karıştırılır. Karıştırılma sonucunda bal erimesi gerekmektedir. Ardından içilir. Günde 3 defa içmeniz sonucunda gıcık şeklinde olan öksürüğe çok iyi gelecektir. Bal ve süt gıcıklık hissi yaşamakta olan bir kişiye çok iyi gelmektedir.

Süt ve Sarımsak

  • 1 su bardağı süt;
  • 5 diş sarımsak;
  • 6 tane karanfil;
  • 1 çay kaşığı karabiber.

Sarımsak adeta bir antibiyotik olmaktadır. Boğazda gıcık öksürük hissi yaşamakta olan bir kişinin denemesi gereken bir karışım olmaktadır. Sizlerde bu karışımı öksürüğünüz geçene kadar her saat başı 2 yemek kaşığı içmeniz sonucunda öksürüğünüz kısa bir süre içerisinde geçer ve gıcıklık hissi de kalmayacaktır. Öksürüğe ve gıcıklığa son derece iyi gelir ve kişilerin eski sağlığına kavuşmalarını da sağlayacak bir kür tarifi olmaktadır. Bu bitkisel süt karışımını yapabilmek için 5 diş sarımsak ezilmesi gerekmektedir. Kaynamakta olan sütün içerisine konulur. İçerisine karanfil ve 1 çay kaşığı da karabiber eklenir. Ardından soğuması beklenir. Ve her saat başı içilir.

Siyah Turp ve Bal

  • 1 tane orta büyüklükte siyah turp;
  • 1 yemek kaşığı organik bal.

Öksürük tedavisi için çok faydalı olmaktadır. Öksürüğe ve gıcıklık hissine çok iyi gelir. Bu iyi gelmesi nedeniyle tedavisi için sizlerde evinizde kolaylıkla siyah turp ve bal yaparak gıcıklık hissine son verebilirsiniz. Turp başı kesilerek yan tarafı ya da alt kısmı delinmeden mutlaka içi oyulması gerekmektedir. Gıcıklık varmış gibi oluyorsa sizlere de bunun tedavisi her zaman turp ve bal olmaktadır. İçi oyulmuş turpun içerisine 1 yemek kaşığı organik bal ilave edilerek ağzı kapatıldıktan sonra streç film ile sarılmalıdır. 1 gece boyunca öksürük tedavisi için oda sıcaklığında bekletilmelidir. 1 günün sonunda suyunu salacaktır. Bal ile suyu karıştırılarak her gün öksürük geçene kadar içilmesi gerekiyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...