Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Boğaz Yanması ve Öksürük Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Öksürük kişilerin vücutlarında burun ya da ağızdan hava geçitlerinde yabancı maddelerin geçerek solunum yollarına gitmesi sonucunda ya da soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı boğazın tahriş olarak ortaya çıkardığı bir refleks olmaktadır.

Kişilerde öksürük, vücudun akciğerlerden ve üst solunum yollarından yabancı madde ya da mukus dışarıya çıkarması veya kişilerin tahriş olmuş hava yollarına bir tepki olarak meydana gelmektedir. Kişilerde öksürük bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Ya da bazı durumlarda halk arasında gıcık diye tabir edilen boğaza bir şey kaçması sonucunda meydana gelmektedir.Öksürük tek başına asla bir hastalık olmaması nedeniyle kişilerde öksürük olması durumunda bunun bakteriyel ya da viral solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklandığı anlaşılacaktır. Öksürük yaşamakta olan kişilerde birçok neden ortaya çıkmaktadır. 

Tedavisi

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürme her zaman için nefes yollarınızı ve boğazınızın temiz kalmasını sağlayacak bir refleks olmaktadır. Vücudun iyileşmesi ve de korunması için gerekli olan bir reflekstir. Akut öksürük aniden başlayacak ve 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir. Akut öksürüğün nedenleri arasında soğuk algınlığı, grip ya da akut bronşit gibi nedenlerden dolayı insanların yaşamakta olduğu sorundur. Kronik öksürük ise 3 haftadan uzun süren öksürükler olmaktadır. Kronik öksürük yaşamakta olan kişilerde bronşit ya da astım ve alerjiler gibi nedenlerden dolayı gerçekleşecektir. Kuru havalarda kaldığınız zamanlarda daha fazla öksürük meydana gelecektir. Öksürük olduğu zamanlarda boğaz yanması meydana gelecektir. Bu boğaz yanması sıklıkla görülmektedir. Kişilerin nemli havalarda kalması sonucunda öksürüğü oldukça hafifleyecektir. Boğaz yanmasına kişilerin üst solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanacak olduğundan boğazlarında yanma olması nedeniyle sıvı maddeler alması gerekmektedir. 

Ne İyi Gelir?

Ballı Süt

  • 1 su bardağı süt;
  • 2 yemek kaşığı bal.

Boğaz yanması öksürük yaşamakta olan bir kişinin sıklıkla bal ve süt içmesi tavsiye edilmektedir. Bu boğaz yanması öksürük yaşaması sonucunda kişilerin tahriş olan boğazlarının iyileşmesini de sağlayacaktır. Özellikle de gece kuru kuru öksürmekte olan kişilerin kullanması tedavisi tavsiye edilmektedir. Hem kullanımı kolay hem de içimi lezzetli olan ballı süt kişilerin öksürüğü kesme konusunda oldukça başarılı bir yöntem olmaktadır. 1 bardak ılık sütün içerisine sizlerde 2 çorba kaşığı bal koymalısınız. Sıcak sütün içine koymanız her zaman balın daha hızlı bir şekilde erimesini sağlayacaktır. Günde iki defa içmelisiniz. Vücutta bulunan toksik maddelerin temizlenmesinde yardımcı olacaktır. 

Soğan Lapası

  • 2 tane orta büyüklükte kuru soğan;

Soğanları 4 eşit parçaya bölün. Bir tencere içerisine atın. Ve kaynadıktan sonra 10 dakika boyunca kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir. Soğanlar pişirildikten sonra blenderda ezmeniz gerekmektedir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere sizlerde bu soğan lapasından 1 yemek kaşığı tüketmeniz gerekmektedir. Öksürüğünüz geçene kadar uygulamanız gerekmektedir.

Soğan Şurubu

  • 7 tane orta büyüklükte kuru soğan;
  • 1 litre su.

Bir tencerenin içerisine 7 tane kuru soğan parçalar halinde konulur. Üzerine 1 litre su dökülür. Kaynaması için kısık ateşe alınır. 45 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonradan soğanları çıkarmadan 20 dakika boyunca soğuması beklenir. Soğanlar içerisinden çıkartılır. Günde üç defa olmak şartıyla bu karışımdan 1 fincan içmeniz sizlerin sağlığınız açısından çok önemli olacaktır.

Kekik Çayı

  • 1 tatlı kaşığı kekik;
  • 1 su bardağı su;
  • 1 çay kaşığı bal.

Bir bardak içerisine 1 tatlı kaşığı kekik atılması gerekmektedir. Üzerine 1 su bardağı su ilave edilmelidir. 5 dakika boyunca demlenmesi için bırakılmalı. Ardından 1 çay kaşığı bal ilave edilerek sabah ve yatmadan önce boğaz yanmasını geçirmek için tedavisi maksatlı sizlerde günde iki defa bir bardak içmelisiniz. Kekik ve bal her zaman için kişilerde olan öksürüğe iyi geldiği gibi üst solunum yollarında gelişmekte olan rahatsızlıkları da giderme konusunda çok faydalı olmaktadır. Kekik çayı öksürüğün son bulması konusunda çok faydalı olduğu gibi içerisine katmış olduğunuz bal da sağlığınıza çok faydalı olmaktadır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00 puan
Loading...