Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Boğaz Sorunlarına ve Öksürüğe Fayda Sağlayan Bitkisel Destekler

Boğazda meydana gelen tahrişleri ve öksürüğü ortadan kaldırmak adına kullanılacak bitkisel ev aletleri önerilen dozda ve şekilde kullanıldığı zaman bu sorunlardan kısa süre içinde kurtulmak mümkün hale gelir.

Boğaz Tahrişi Ve Öksürük Bitkisel Destekleri

Bir Kaşık Acı Bal

Bal reçetesiz ilaçlardan daha fazla öksürüğü sakinleştirmek için destek sağlamaktadır. Yüksek viskoziteli ve yapışkanlığı olan bu ürün tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştıran inanılmaz özelliklere sahiptir. Balın hasat zamanında arılar tarafından eklenen bir enzim sayesinde anti bakteriyel özellikleri bulunur. Bu da bakteriyel hastalıklardan ötürü uzun süren öksürüğün kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlar. Bal hem çocuklar hem de yetişkinler için mükemmel bir alternatif çözümdür ama 1 yaş altında olan bebeklerde kullanılmamalıdır.

1 yemek kaşığı çiğ bal gün içinde 1 ila3 kez alınması gerekir. Öksürük uykuyu bozacağı için balın bir kaşığını yatmadan önce almak rahat uyumaya olanak sağlar. Çocuklar ise 1 yemek kaşığı değil 1 tatlı kaşığı kullanılmalıdır.

Meyan Kökü

Meyan kökü balgamı inceltirken, solunum yollarını rahatlatır ve tıkanıklıkların açılmasına olanak sağlar. Ayriyeten boğazda bulunan iltihaplarında sökülmesine olanak sağlayacaktır. Meydana kökünden çay hazırlanıp içildiğinde boğaz tahrişine ve öksürük soruna iyi gelir. Çay için gerekli malzemeler;

 • 2 çorba kaşığı kurutulmuş meyan kökü
 • 8 su bardağı tatlı su

Hazırlanışı;

8 su bardağı su bir tencere içinde kaynatılır. Ardından içine meydana kökleri karıştırılır ve bu şekilde 5 ila 10 dakika daha kaynamasına izin verilir. Ardından ılıması için kenarda bekletilir ve süzülür. Karışımın gün içinde 2 defa içilerek tüketilmesi gerekmektedir.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su gargarası boğaz ağrıları için kullanılan popüler bir ev ilacıdır. Boğazdaki tahrişi, boğaz ağrısını ve öksürük sorunun ortadan kalkmasına destek sağlayacaktır. Yapılacak olan uygulama mukoza zarı içindeki hücreler dışında yüksek olduğunda, su her şeyi dengelemek için hücrelerden dışarı akar. Su, hücreleri terk ettiği zaman şişme azalır ve rahatsızlık ortadan kalkmaya başlar. Eğer iltihaplı doku ile birlikte görülen öksürük varsa bu sorunda ortadan kalkar.  Boğazda öksürük ve tahrişi ortadan kaldırmak adına gerene malzemeler;

 • 1 çay kaşığı tuz
 • 8 bardak sıcak su

Tuz eriyinceye kadar suyun içine karıştırılır. Ardından ağız içine alınacak bu karışım biraz boğaz bölgesinde tutulduktan sonra dışarıya tükürülür. Boğazda öksürük ve tahrişi kaldıran uygulama her gün düzenli şekilde kullanılır.

Diğer Uygulama Çeşitleri

Buhar Uygulaması

Boğaz tahrişine ve öksürük sorununa iyi gelen farklı bir uygulamadan buhar işlemleridir.  Buhar mukoza ve balgamın neredeyse tamamını kelimenin tam anlamıyla gevşettir. Harika iyileştirici faydalar sağlayacak sayısız uçucu yağlar bu uygulamanın içine eklenebilir. Uçucu yağlar anti-viral, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar vb. etkilere sahiptir. Özellikle okaliptüs ve çay ağacı yağı eklenmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.  Boğazda bulunan öksürük ve tahriş sorunları için gerekli malzemeler;

 • 3 damla çay ağacı yağı 
 • 1- 2 damla okaliptüs yağı 
 • Bir kap su 
 • Yumuşak ve temiz havlu

Tencere içine koyulan su kaynatılır ve içine uçucu yağlar eklenir. Baş bölgesi havlu ile kapatılarak tencere üzerine eğilir. Bir çadır misali uygulama yapılması gerekir. Bu esnada derin şekilde nefes alıp vermek gerekmektedir. İdeal olarak bunu günde 2-3 defa 5-10 dakika yapın.

Kekik Çayı

Kekik uzun dönemlerden bu yana hatta insanlık tarihinde kullanılan en popüler ev ilacıdır. Kekik anti mikrobik özelliklere sahip olduğundan dolayı boğaz tahrişine ve öksürük sorununa iyi gelir. Kekik, trakea ve bronş kaslarını rahatlatır, hava yollarını açar. Sonuç öksürük azalmasını sağlar ve konfor artışını ortaya çıkartır. Kekik çayı için gerekli malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş kekik
 • 8 bardak içme suyu
 • Limon ve bal ( isteğe bağlı olarak kullanılır )

Su ocak üzerinde kaynatılır ve 2 yemek kaşığı içine atılarak ocağın altı kapatılır. Ardından ılıması için kenarda bekletildikten sonra süzülür. İçine limon ve bal eklemesi yapılarak tadını değiştirmek mümkündür. Gün içinde 2 ila 3 defa içilmesi gerekmektedir. Özellikle 1 su bardağı yatmadan önce içilmesi gerekir.

 

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...