Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Hırıltılı Öksürüğe İyi Gelen Doğal Kürler

Genellikle grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak görülen bebeklerde hırıltılı öksürüğü ilaç kullanmadan doğal yiyeceklerle kolayca geçirebilirsiniz.

Bebeklerde Hırıltılı Öksürük İçin Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde görülen öksürüğün nedeni genellikle nezleye bağlı olsa da ebeveynler tarafından endişe edici bir durum haline gelebilir. Nezle, soğuk algınlığı ve grip ile birlikte görülen kuru öksürük, balgamlı öksürük ve hırıltılı öksürük tedavi edilmezse boğmaca, bronşit, astıma da dönüşebilir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, gözlerde kanlanma ve huzursuzluk şeklinde şikayetlerle birlikte ortaya çıkan hırıltılı öksürükten evde yapabileceğiniz basit yöntemler sayesinde kolayca kurtulabilirsiniz.  Bebeğinizde öksürükle birlikte ateş varsa ateşini düşürmek için deniz tuzu eklediğiniz ılık suyla vücudunu yıkayıp rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Evinizde bulunan doğal sebze ve meyveleri kullanarak pratik bir şekilde öksürük geçiren kürler hazırlayabilirsiniz.

Öksürüğün ilk ortaya çıktığı andan bebeğinize yedireceğiniz bu kürler ile hastalığın ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz. Bebeğiniz 6 aydan daha küçükse mutlaka anne sütü verilmelidir. En kaliteli vitaminleri içinde barındıran anne sütü bebeğin boğazını yumuşatarak balgamın sökülmesini ve hırıltının kesilmesini sağlayacaktır. Ayrıca bebeğinizi ılık suyla yıkayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz 1 yaşından daha büyükse ya da mama ile besleniyorsa ballı ılık süt verilmelidir. 1 yaşından küçük bebeklere alerji yapabileceğinden bal verilmesi önerilmez.

Bebeklerde Hırıltılı Öksürüğü Geçiren Doğal Kürler

Bal Kürü

Antibakteriyel özelliği ile bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek hastalığı daha kısa sürede atmasına yardımcı olan bal kürünü 1 yaşından küçük bebekler için hazırlamayın. Bal balgamı söktürür, boğaz ağrısını dindirir ve öksürüğü geçirir. Bir tatlı kaşığı balın içerisine süt, karabuğday ya da limon suyu sıkarak yedirebilirsiniz.

Limon Kürü

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon suyu bebeğinizin boğazındaki iltihabı kurutur ve hırıltıyı keser. Oldukça faydalı olan limon suyu ile farklı kürler hazırlayabilirsiniz.

2 adet limonun suyunu sıktıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı zencefil ekleyip karıştırın. Kaynayan suyu ile karıştırdıktan sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin. Gün içinde bebeğinize içerebileceğiniz bu karışım bebeğinizin boğazının kurumasını engeller ve nemli kalmasını sağlar.

Muz Kürü

1 adet muzu ezdikten sonra içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay bardağı kadar ılık su ekleyip karıştırın. Püre haline gelen muz kürünü bebeğinize günde 2 defa yedirebilirsiniz.

Siyah Turp Kürü

Siyah turpun suyu eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılmaktadır. Öksürüğü geçirmede oldukça etkili olan siyah turp hem boğaz ağrısını hafiftir hem de öksürüğü 1-2 gün içinde geçirir. Bir adet siyah turpu önce rendeleyin sonra elinizle sıkarak suyunu çıkarın. İçine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal ekleyip karıştırdıktan sonra bebeğinize yedirin.

Soğan Kürü

Antibakteriyel özellikteki kuru soğanın suyu bebeklerdeki öksürüğün geçirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Bir adet kuru soğanın suyunu sıktıktan sonra içine bal ekleyerek bebeğinize yedirin.

Zencefil Kürü

Anti viral, anti iltihap ve öksürük kesici olarak bilinen zencefil ile hazırlayabileceğiniz doğal karışımları bebeğinize yedirerek öksürüğü geçirebilirsiniz. Bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı toz zencefil ve 1 adet çubuk tarçın ekleyip kaynatın. Suyu süzdükten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Bebeğiniz 1 yaşından küçük ise bu karışıma bal eklemeyin. Yerine 1 tatlı kaşığı şeker ekleyip karıştırabilirsiniz.

Süt Kürü

Özellikle çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü ile beslenemeyen bebeklere bu kür önerilir. Bir bardak ılık sütün içine 1 adet ezdiğiniz muzu ve 1 çay kaşığı toz tarçını ekleyip yedirin.

Diş Otu Tohumu Kürü

Bebeklerde balgamlı öksürüğü geçirmede faydalı olan diş otu tohumunu 1 bardak suda kaynatıp süzdükten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Halk arasında ajvan tohumu olarak da bilinen bu bitkiden hazırlayacağınız çayın içine limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Bol Su İçirin

Bebeğinizin ateşini düşürmek, boğazındaki hırıltılı öksürüğü geçirmek ve balgamın sökülmesini sağlamak için bolca ılık su, meyve ve sebze suyu içirin.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...