Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Öksürük Tedavisi İçin Doğal Kür Tarifleri

Bebeklerde öksürük görülmesi durumunda en son tercih antibiyotik kullanımı olmalıdır. Evde kendi yapacağınız doğal tariflerle bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Bebeklerde Öksürük İçin Doğal Çözümler

Bebeklerde Öksürüğe Doğal Çözüm

Ebeveynler sıklıkla çocukları soğuk algınlığı gibi basit gribal enfeksiyonlar geçirdiğinde aşırı endişelenmekte ve eczanelere yönelmektedirler. Halbuki uluslararası sağlık kuruluşları sürekli antibiyotik kullanımının bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyerek bağışıklık sistemini zayıflattığını söylemektedirler. Ancak bu çocuğunuzun acı çekmesi anlamına gelmez. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı durumlarda  bebeklerde öksürük için doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemler bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonla mücadele etmesine yardım eder. 

6. aydan itibaren bebeğiniz ek gıdalara geçebilir. Meyve suları ve meyve pürelerini bu dönem vermeye başlayabilirsiniz.  Özellikle elma ve muz gibi mideyi yormayan yumuşak gıdalar akciğer gelişimini destekleyerek öksürükleri azaltmaya yardımcı olur. Üst solunum yollarını temizler ve mukusu incelterek atılmasını sağlar. Bebeğinizde öksürük görülmesi durumunda günde bir elma ya da muzu püre haline getirip bebeğinize rahatlıkla verebilirsiniz. Elmayı çay olarak da kullanabilir gün içinde yarım fincan elma çayı ile öksürük nöbetlerini azaltabilirsiniz. 1 hafta boyunca bu kürü düzenli bir öğün olarak kullanabilirsiniz. 

Bunun dışında et, tavuk ve balık haşlanarak suları haftada bir kere düzenli olarak bebeğe verilebilir. 

Doğal Terapiler

Öksürük krizini hafifletmek ve solunum yollarını açmak için uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bazıları şöyledir;  

Salin damlası; İhtiyacınız olan malzemeler kaynatılmış 4 bardak su, 1/2 tatlı kaşığı tuz ve minik bir enjektördür. Musluk suyu yerine steril sular tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca hazırlanan su 1 günden daha uzun bir süre kullanılmaz. Enjektör yerine eczanelerden nasal damlalık da alabilirsiniz. Nasıl uygulanır; Hazırlanan çözelti soğutulduktan sonra bebek temiz bir alana sırt üstü yatırılır. Her burun deliğine yavaşça 2 damla çözelti sıkılır. yaklaşık 10 saniye kadar bebeğinizin başını öne eğmemesi için pozisyonu korunur. Pamuklu çubuk yardımıyla burun temizlenir. Bu işlem yapılırken nazik ve dikkatli olunmalıdır. Bebeğinizin burnunu tahriş etmemek için günde 1 defadan daha fazla kullanmayın. Bu damla sadece 6 aydan daha büyük bebekler için kullanılabilir. 

Bebeklerde Doğal Öksürük Tedavisi

Buhar banyosu; Bebeğinizi banyoya almadan önceden banyonun uygun sıcaklıkta ve buharlı olmasını sağlayın. Güzel bir duş üst solunum yollarını açarak nefesini rahatlatacaktır. 9. aydan itibaren gözetim altında bebeğinizi küvete oturtarak sevdiği sürece banyoda oynamasına izin verebilirsiniz. Böylelikle hem solunum yolları açılacak hem de eğlenecektir.

Sırt masajı; Öksürük sırasında bebeğinizi dizlerinizin üzerine yüz üstü yatırarak sırtına masaj yapmak balgamın atılmasını kolaylaştırır. 

Bitkisel yağlar ile masaj; Zeytin yağı, kekik yağı, nane yağı ya da hindistan cevizi yağlarından herhangi biri ile bebeğin göğüs bölgesi ve ayak tabanları ovulur. Kekik yağı ve nane yağı kullanılırken sadece birkaç damla yeterli olacaktır. Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını 1 tatlı kaşığı kadar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin kullanacağı yağa alerjisi olup olmadığını anlamak için dirsek bölgesine 1 damla damlatıp 10 dakika bekleyin. Eğer ciltte kızarıklık yoksa rahatça kullanabilirsiniz. Yağ terapileri solunum yollarının rahatlamasına yardım eder. 

Havlu ile kompres; Hafif nemli bir havluyu ütü ile ısıtarak bebeğinizin göğüs bölgesine kompres olarak uygulayabilir  yada yağ terapilerinin ardından bebeğin göğüs bölgesini sarmakta kullanabilirsiniz. Uygulamadan önce bebeğin cildini yakmayacak sıcaklıkta olduğundan emin olunuz. 

Öksürük Tedavisi İçin Doğal Kürler

Havuç kürü; Mukusun inceltilmesi ve damar yollarının açılması için günde 1 öğün havuç püresi ya da 1 çay fincanı havuç suyu bebeğinize verebilirsiniz. Ek olarak 1 tatlı kaşığı pekmez ilave edebilirsiniz.  En az 10 gün boyunca düzenli olarak uygulanmalıdır. 

Yoğurt kürü; İçerdiği prebiyotikler ile bağışıklık sistemini güçlendirir, toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder. Yapılan çalışmalarda 6 aydan büyük bebeklere her gün 1 öğün yoğurt vermenin alerjik astım riskini azalttığı kanıtlanmıştır.  

Zencefil kürü; C vitamini yönünden zengin olan zencefil öksürük krizlerinden sonra boğaz yollarını rahatlatır. Günde 1 defa yarım fincan olarak verilebilir. 

Kekik kürü; Doğal bir anti-inflamatuar olan kekik, çay olarak bebeğe verildiğinde enfeksiyonları temizler. Günde yarım fincandan fazla verilmemelidir. 

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...