Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi? Çok Etkili Çözümleri

Bebeklerde bronşitin geçmesi için uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri bulunuyor. Bu bitkisel tedavilerden çözüm bulamaz iseniz mutlaka uzman bir hekimden destek almanız yararınıza olacaktır.

Bronşit, ciğerlerinize hava taşıyan tüplerden oluşan bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Bu durum, bazen öksürüğe, bazen nefes almayı zorlaştırmanıza neden olur. Öksürük göğüs ağrısı ve hırıltıcılığa neden olabilir. Bronşit, göğüs soğukluğu olarak da bilinir çünkü genelde soğuk algınlığı belirtileri yaşamış olmanızın ardından oluşur.  Bebeklerde bronşit tanısı, doktoru tarafından konulur ancak sizde bebeğinizin yaşadığı sıkıntılardan fark edebilirsiniz. Ancak mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bronşit Belirtileri Nelerdir

  • Boğaz ağrısı
  • Yorgunluk
  • tıkalı veya burun akıntısı
  • ateş
  • vücut ağrıları
  • kusma
  • ishal

Bronşit, bebeklerde ve çocuklarda genellikle zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle oluşur. Zayıf bağışlık sistemini de mutlaka vitamin takviyeleri ile desteklemeniz gerekmektedir. Bebeğinizin veya çocuğunuzun alerjik bir yapısı varsa onu da mutlaka testlerini yaptırmanız gerekebilir.

Bronşit için Bitkisel Tedaviler

Bebeklerde bronşit bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce doktorunuza mutlaka danışın. Ayrıca alerjik testlerini de yaptırmanız tavsiye edilir. Bronşit, bebekler ve çocuklarda baskın olup, bağışıklıkları yoktur. Çoğunlukla virüs, bakteri ve toza veya kimyasal kirleticilerin teneffüs edilmesine bağlıdır. Tıbbi tedavilere ek olarak, bebekler ve çocuklarda bronşiti tedavi etmek için bazı kolay ve etkili ev ilaçları bulunmaktadır.

Sıcak Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı ısıtın ve 4 ezilmiş kafur tableti ekleyin. Hazırlanan yağı bebeğinizin veya çocuğunuzun göğsüne uygulayın.

Zerdeçal Tozu

Zerdeçal, aşırı mukus dışarı çekerek böylece nihai rahatlama sağlayarak çalışan anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle bronşit belirtileri rahatlamak için en iyi doğal yoludur. Bir fincan sıcak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu ilave edin ve yatmadan önce bebeğinize veya çocuğunuza servis edin.

Sarımsak

Sarımsak şaşırtıcı antibiyotik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı akut bronşit için şaşırtıcı bir evde çare. Üç taze sarımsak karanfilini soyun ve kesin ve bir bardak süte ilave edin ve bir süre kaynatın ve bebeğinize kaşıkla içirin. Çocuğunuzdan da yatmadan önce içmesini isteyin.

Soğan Suyu

Soğan, iltihaplanmayı ve boğaz ağrısını yatıştıran antiviral ve antibakteriyel özellikler içerir. Her sabah boş bir karnına çorbanıza bir çay kaşığı çiğ soğan suyu verin.

Çemen Tohumu

Çemen tohumlarını suda kaynatın ve soğutun. Biraz bal ekleyin ve bebeklerinize siz içirirken, eğer çocuğunuz hastaysa  bu suyu içmesini isteyin.

Zencefil

Zencefil, ağrılı ve iltihaplı bronş tüplerini tedavi etmeye yardımcı olan anti-inflamatuar ve bağışıklık kazandırma özellikleri içerir. Zencefili suda kaynatın ve bebeğinize içirin. Çocuğunuzdan bu suyu yudumlamasını isteyin.

Limon

Limon narenciye özelliklerine sahiptir ve bronşitten kurtulmaya yardımcı olur. Bir bardak su kaynatın ve içine bir çay kaşığı limon kabuğu rendeleyin. Birkaç dakika dinlendirin. Bu suyu bebeğinize siz içirin çocuğunuza günde 3-4 kez servis yapın.

Portakal Suyu

Portakal, C vitamini ile yüklü olduğundan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, meyve suları bronşit tedavisinde en iyi çözüm olarak kullanılır. Portakal suyu sadece gerekli vitaminleri ve besin maddelerini sağlamakla kalmaz aynı zamanda iltihaplı boğazı rahatlatmaya yardımcı olur.

Tuzlu Su

Tuzlu su, tahriş edici mukusu bronş membranlarından kesme potansiyeline sahiptir. Ayrıca tahriş olmuş boğazı rahatlatır. Suya biraz tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Gün boyunca 3-4 defa gargara yapmak için bu suyu kullanın.

Kekik Yağı

Kekik yağı, acıyı ve derin öksürmeyi azaltmaya yardımcı olur. Ciddi öksürük ve zor nefes almak için günde bir kez bebeğinizin dilinin altına bir iki damla koyun.

Okaliptus Yağı

Mukusu yumuşatmak için buhar terapisinde okaliptus yağı kullanın. Bu yağ, yanıp sönen boğazın yanı sıra yanma hissini iyileştiren antibakteriyel özellikleri de içerir.

Susam Tohumu

Susam tohumları, bronşit tedavisinde yardımcı olan tıbbi özellikleri içerir. Ayrıca göğüs ağrısını hafifletirler. Bir çay kaşığı her bir susam, keten tohumu ve balın bir tutam tuzla karıştırın. İyi karıştırın ve yatmadan önce bebeğinize veya çocuğunuza servis yapın.

Su

Bronşit geçirirken vücudu sulanması önemlidir. Günde en az on bardak su içirin. Alternatif olarak, küçük bir bal ilave edilerek çocuğunuza meyve ve sebze suları da sunabilirsiniz.

Hardal

Kuru hardal ve unu 1/4 oranında ezin ve akıcı bir macun hazırlayın. Biraz zeytinyağı ile karıştırın. Bronşit belirtilerinden kurtulmak için bu macunu temiz bir havlu veya muslin bezi üzerine serpip bebeğinizin göğsüne koyun.

Bebekler ve çocuklarda bronşiti tedavi etmek için ev ilaçlarından daha iyisi yoktur. Diğer tedavi şekilleri işe yarasa da, bu çarelerle birlikte çocuğunuzun sağlığının hızla geliştiğini fark edeceksiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...