Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerin Bronşit Olduğu Nasıl Anlaşılır

Bronşit, büyük hava geçişlerinin akciğerlere bulaştığı bir enfeksiyondur. (Bu hava yollarına bronş denir.) Çocuğunuzda boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, grip veya sinüs enfeksiyonu olduğunda, virüse neden olan virüs bronşlara yayılabilir.

Bebeklerde Bronşit Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Bronşit, büyük hava geçişlerinin akciğerlere bulaştığı bir enfeksiyondur. (Bu hava yollarına bronş denir.) Çocuğunuzda boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, grip veya sinüs enfeksiyonu olduğunda, virüse neden olan virüs bronşlara yayılabilir. Mikroplar orada tutulduktan sonra, solunum yolları şişmiş, iltihaplanmış ve kısmen mukusla tıkanmıştır.

Viral enfeksiyonlar çocuklarda en sık rastlanan suçlu olmasına rağmen, bronşit bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler ve sigara dumanı, dumanlar ve toz gibi irritanlardan da kaynaklanabilir. Bebeklerde bronşit belirtileri nelerdir? sorusundan önce bebeklerin genellikle bronşit olmadıklarını, ancak bronşiolit sıklıkla yakalandıklarını görmemiz gerekiyor. Bu durum, bir bebeğin ciğerlerinde (bronşioller) küçük hava geçitlerinin mukusla dolması ve şişmesi ile oluşur.

Bronşitte olduğu gibi, kışkırtıcı genellikle bir virüs enfeksiyonudur – bu durumda, çoğunlukla solunum sinsityal virüsü (RSV).

Bebeklerde Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde bronşit belirtileri, önce boğaz ağrısı, yorgunluk, burun akması, titreme, ağrı ve hafif ateş (37,5 – 38,5) gibi soğuk algınlığı semptomları olabilir. Çoğunlukla kuru ve verimsiz başlayan, ancak yeşilimsi veya sarımsı mukus üreten bir öksürük geliştirecektir. Öksürürken kusturabilir. Çocuğunuzun göğüsleri hasar görebilir, nefes darlığı hissedebilir ve hırıltı olabilir. Bebeklerde astım bronşit belirtileri, bronşit şiddetliyse, ateşi birkaç gün tırmandırabilir ve bronş iyileşirken öksürüğü birkaç hafta sürebilir. Bazı insanlar, neredeyse her zaman sigara içen yetişkinler, bir seferde aylarca bronşit semptomlarına maruz kalırlar. Buna kronik bronşit denir (bulaşıcı veya akut bronşitlere karşıt olarak) ve bu sigarayı evinizden uzak tutmanın mükemmel bir nedenidir.

Bebeklerde Bronşit Başlangıcı Nasıl Anlaşılır

Durum neredeyse daima viral olduğundan doktorunuz bronşiti olan bir çocuk için gerçekten fazla bir şey yapamaz, ancak bir tanı ya da bir miktar güvence istiyorsanız onu arayın. Çocuğunuz 3 aydan küçükse ve bronşit semptomları varsa veya başka herhangi bir hastalık varsa çağrı yapın. Bronşit belirtileri bebeklerde sıkıntıya yol açar. Durumu teşhis etmek için doktor çocuğunuzun ciğerlerini bir stetoskop ile dinleyecektir. Kanın içindeki oksijen miktarını ölçmek için çocuğunuzun parmağının ucuna bir cihaz yerleştirebilir. (Buna nabız oksimetresi denir.) Ayrıca, çocuğunuzun zatürre içermediğinden emin olmak için göğüs grafisi çektirmenizi isteyebilir. Bebeklerde alerjik bronşit belirtileri, doktorunuz tarafından aynı zamanda tanısı konulabilir.

Çocuğunuzun öksürüğünün ilk birkaç gün sonra kötüleşip gelmediğini veya birkaç günden uzun süren ateşi olup olmadığını veya ateşinin 38 dereceyi bulup bulmadığını doktorunuza bildirin. Çocuğunuzun hırıltılı soluğa maruz kalması, kanlı öksürük durumunda da arayın. Elbette, çocuğunuz nefes almak için mücadele ediyorsa ve morarıyorsa 112 acil servisi arayın. Çocuğunuz bakteri enfeksiyonuyla ilgiliyse, doktor antibiyotik reçete eder. Ancak bir virüsün neden olduğu bronşite antibiyotikler yardımcı olmaz. Durum bir hafta ile 10 gün arasında düzelmelidir. Bu arada semptomları hafifletmek için bazı ipuçları: Çocuğunuza bol miktarda sıvı verin – günde sekiz ile 10 bardak. Bu, tıkanıklığın giderilmesine ve susuzluğun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Bronşit Belirtileri Ortaya Çıktığında Neler Yapılmalıdır

Özellikle kuru bir iklimde yaşıyorsanız, çocuğunuzun yatak odasında veya oyun alanında bir serinletici nemlendirici kullanın. Havayı nemlendirmek onun daha kolay nefes almasına yardımcı olabilir. Cihazı temiz tutmak için üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Kirlendiğinde, cihaz mikropları havaya yayabilir. Tıkanıklığa yardım etmek için tuzlu burun damlaları deneyin. Çocuğunuzun burun deliğine bir veya iki damla koyun, sonra bir ampul şırıngasıyla emdirin. Çocuğunuza bol bol dinlenmeye özendirin. Soğuk hava, toz ve duman çocuğun solunum yollarını tahriş edebilir, bu nedenle iyileşmesi için temiz, sıcak ve dumansız bir yer sağlayın .Nefes almayı kolaylaştırmak için, dinlenirken ve uyurken ara sıra uyandırın. Ateşi ve herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için ona uygun miktarda çocuk asetaminofen veya ibuprofen verin. Asla çocuğunuza aspirin vermeyin. Reye sendromu, nadir ancak ölümcül bir durumdur.

Çocuğunuza öksürük baskılayıcı da vermeyin. Uzaklaştığını duymaktan nefret ettiğiniz kadar mukusun öksürmesi ona iyileşmesine yardımcı olur. Boğazını rahatlatmak ve biraz öksürüğü hafifletmek için, biraz bal deneyin (düz veya biraz sıcak çay). Yine de 1 yaşından küçükse çocuğunuza bal vermeyin. Bal, bebeklerde nadir bulunan gıda zehirlenmesine neden olan bebek botulizmine neden olabilir. 

Bronşiti önlemenin herhangi bir yolu var mı? Bronşit bulaşıcı değildir, fakat genellikle duruma yol açan enfeksiyonlardır. Sık sık elleri yıkama, iyi beslenme, yeterli uyku ve hastalanan diğerlerinden kaçınma – hastalığı önlemek için düzenli olarak yaptığınız şeyler – yardımcı olacaktır. Çocuğunuz 6 aylıkken, yıllık grip aşısı da bir miktar koruma sağlayacaktır. Ve tabii ki, çocuğunuz ne kadar sağlıklı olursa olsun, onu ikinci el dumandan uzak tutun.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...