Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Balgam Söktürücüler Nasıl Kullanılır ve Alternatif Çözümler

Bebeklerde farklı etkenlerden kaynaklı olarak meydana gelen balgam sorunları için balgam söktürücü şurupların kullanımının yanında farklı uygulamalar da kullanılabilir. Hangisi tercih edilirse onun düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir.

Bebeklerde Balgam Söktürücü

Solunum yollarından akciğerlere gitmekte olan hava yollarında enfeksiyon meydana gelmesi sonucunda akciğerlerde ve boğaz bölgesinde balgamdan kaynaklı olarak tıkanmalar meydana gelir. Bu tıkanmalar sonucunda bebeklerde nefes darlıkları, öksürük ve huzursuzluk meydana gelir. Bebeklerde balgam söktürücü şurup ve ilaç düzenli şekilde kullanıldığı zaman mukusun incelmesini sağlayarak balgamı dışarı atma konusunda kolaylıklar sağlar. Balgam söktürücü şuruplar tıkanıklara sebep olan sıvıların çıkması ve tıkanıklığın kolay şekilde ortadan yok olmasını sağladığı için bebekleri rahatlatır. Bebeklerde iyi bir balgam söktürücü kullanmadan önce uzman hekime başvurmak gerekir. Özellikle bebekte meydana gelen semptomların ne olduğuna dikkat etmek, sorunun soğuk algınlığı ya da farklı bir etkenden kaynaklı olarak meydana gelip gelmediğini belirlemek gerekmektedir. Bir anne ya da babanın bebeğinde şurup ya da ilaç kullanmadan önce mutlaka uzman ile görüşmesi gerekir. Bebeklerde birçok ilacın kullanımı yasak olduğundan dolayı kişilerin kendi bildiklerine kullanım yapmaması gerekmektedir. Balgam söktürücüler ile beraber 6 ayını geçen bebeklerde vücudun sulu kalmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede balgam bebeğin vücudundan daha kolay ve hızlı şekilde atılır. 6 aydan küçük olan bebeklerde ise anne sütü ile beslenme arttırılmalıdır.

Bebeklerde balgam söktürücü ilaç kullanmak için;

  • Kullanılan şurubun içinde bulunan tüm talimatlar detaylı şekilde okunur. Bu talimatlarda özellikle bebeklerin ayına ve kilosuna dikkat edilmesi önemlidir. Bu detaylar dâhilinde şurubu dozajının ayarlaması yapılır. Dozaj ayarlaması uzman tarafından zaten anne ya da babaya anlatılacaktır.
  • Şurubun verilmesinden sonra hemen su ya da doğal meyve sularının tüketilmesini sağlamak gerekmektedir. Bol su içilmesi sıvı balgamı sökmeye yardımcı olur.
  • Bebeklerde balgamın sökülmesi adına kullanılacak olan ilaç çoğu zaman 4 saatte bir verilir ama bu dozaj ayarlaması ve saat ayarlaması kesinlikle uzman tarafından yapılmalıdır.

Şuruplar

Asist 100 ml Şurup Granül

Koyu, kalın ve yoğun kıvama sahip olan balgamın vücuttan atılması amacı ile reçete edilir.

Pulmoner 30 mg Şurup

Pulmoner şurup bebeklerde uzun zamandır devam eden solunum hastalıkları olduğunda ve bu hastalıktan kaynaklı olarak yapışkan, kalın mukusu olduğunda reçete edilir.

Erdosin 5 ml- 100 ml Şurup

Balgamın sökülmesi adına kullanılan şurup solunum yolları enfeksiyonları, boğaz sorunları, bronşit ve akciğer sorunları için de kullanılır. Özellikle kalın balgamların yumuşamasını sağlayacağı için etkilidir.

İlaçlar Dışında Çözümler

Bebeklerde ilaç ve şurup kullanımı dışında bazı işlemlerde balgamın çıkartılması adına oldukça etkilidir. Bu uygulamalar arasında;

Burunu Hortumlama

Salin burun spreyi kullanımı yapılması gerekir. Bir eczaneden satın alınabilecek olan bu sprey bebeklerin burun deliklerine sıkılır. Bu sayede burun içinde bulunan kalın ve kurumuş sümüklerde yumuşayacaktır. Burun spreyi sıkıldıktan sonra çekme ampulü kullanımı yapılması gerekir. Sıkılan ampul burun içine sokulur ve çekme yapılırken serbest bırakılır. Bu uygulama her iki burun içinde yapılması gerekir.

Burun Aspiratörü Kullanımı

Burun aspiratörü kauçuk bir malzemeden yapılmıştır. Kauçuk ampul ile uygulama yapmak için bebeklerin burun bölgesine sıkı şekilde yerleştirme yapılmalıdır. Bunun içinde bebeklerin sırt üstü yatırılması uygun olacaktır. Bebeklerin ruhsal durumuna göre her burun deliği için 3 ile 4 kez uygulama yapılmalıdır. Burunlar için kullanılacak olan aspiratör kullanım bittikten sonra mutlaka sabun ve su ile temizlenmelidir. İçinin temizlenmesi sağlık ve enfeksiyon kapma riski açısından çok önemlidir. Aspiratörün iç temizliği her seferinde yapıldığında bebekler genel sağlığı da düşünülmüş olacaktır.

Buharlı Temizleme

Balgam salgısının inceltilmesi için ve dışarıya atılması için kullanılmalıdır. Gün içinde bebekler sulu beslenme konusunda desteklenirken akşam uyurken de buharlaştırıcı kullanımı yapılmalıdır. Buharlaştırıcı bebeklerin balgamını gevşetmesini, hapşırmasını ve öksürmesini sağlamak adına gereklidir. Buhar cihazı ile uygulamasına alternatif olarak buhar banyosu uygulaması da kullanılabilir. Daha önceden sıcak su ile buhar olan ve ısıtılan banyoda bebeğin 10 dakika boyunca tutulması yeterli olacaktır. Buhar tıkanmış olan solunun kanallarının açılmasını ve salgıların kolay şekilde boşalmasını sağlayacaktır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 2,00 puan
Loading...