Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebek Öksürüklerine Fayda Sağlayan Bitkisel Karışımlar

Bebeklerin öksürükleri için kullanılacak bitki çaylarını kullanmadan önce uzman doktor ile konuşup bilgi almak gerekir. Bazı otların çok küçük yaşlarda kullanılmaması gerekir.

Çaylar ve Bitki Kürleri

Kafeinsiz Bitki Çayları

Bebeklere 1 yaşından sonra belli başlı ot çayları öksürükler için verilebilir. Bu çaylar evde de yapılabilir veya satın alarak kullanılabilir. Kullanılacak olan çayların kafeinsiz olmasını sağlamak için onları evde hazırlamak en iyisidir. Kullanılabilecek çay tarifleri arasında;

 •  Etkili bitki çayları arasında limon balsamı çayı bulunur. Bu çayın hazırlanması oldukça kolaydır. Bir çay kaşığı limon balsamı yaprağı alınır bir su bardağı suyun içinde kaynatılır. En iyi sonuçları almak için en az 8 en fazla 10 dakika boyunca kaynatmak gerekir. Bebeklere gün içinde iki kez bu çayın yarısını vermek balgamlı öksürüklere neden olan sorunları ortadan kaldırır.
 • Meyan kökü, boğaz ağrısı ve öksürüğü hafifleten özellikleri ile bilinir. 1 su bardağı kaynar suyun içine yarım çay kaşığı meyan kökü eklenir ve 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülen çay ılıması için kenara alınır. Gün içinde bebeklere olabildiğince ılık şekilde içirildiği zaman öksürükleri keser.
 • Zufa otu balgam söktürücü özelliklere sahiptir. zufa otu iki çay kaşığı alınır ve 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynaması tamamlanan bitki çayı bekletilmeden süzülerek ılıması için kenarda bekletilmelidir. Gün içinde bebeğe içirilir. Her gün taze hazırlanması gerekir. Özellikle üst solunum bölgesinde bulunan  tıkanıklığı gidermek için kullanılması faydalıdır. Zufa otu bebeklerde düzenli kullanıldığı zaman fayda sağlar. Aksi takdirde bu tarz bitkisel desteklerden sorunu ortadan kaldırması beklenmemelidir.

 Limon

Limonun terapötik özellikleri vardır ve vücudun hastalıkları, serbest radikaller ile savaşmak için vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

 • Limon suyunun bal ile eşit oranlarda hazırlanarak karıştırılması mükemmel öksürük şurubu hazırlanmasına olanak sağlar. Gün içinde 2 kez içilmesi gerekir. Limonun C vitamini içeriği sayesinde bebeklerde meydana gelen soğuk algınlıkları da ortadan kısa süre içinde kalkar.
 • Bal çok eski zamanlardan bu yana öksürük konusunda kullanılmaktadır. Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir kapsamında 2 yaşını aşan bebeklerde çiğ bal tüketmek bile fayda sağlayacaktır. Zaten bal 1 yaş altında olan bebeklere kesinlikle verilmemelidir

Zencefil

Zencefil, soğuk algınlığı ile ortaya çıkan öksürük mücadelesinde mükemmel bir çaredir ve antiviral özelliklere sahiptir. Zencefilin oldukça güçlü bir tadı bulunur. Bunda dolayı bebeklerde kullanmadan önce bal ile tatlandırılması gerekmektedir. Tek başına verdiğinizde bebeğinize tadından kaynaklı olarak ikinci defa içirmekte zorlanabilirsiniz.

 • Öğütülmüş veya ezilmiş zencefilden 1 çay kaşığı alınır. Ardından zencefilin içine aynı oranda toz karabiber eklemesi yapılır. Bu ikili iyice harmanlanması adına karıştırılmalıdır.
 • Bunun üzerine her 1 yemek kaşığı bal eklenerek karıştırılmaya devam edilmelidir.
 • Öksürüğe ne iyi gelir bebeklerde kullanmak için gün içinde 1 defa verilmesi gerekir. Bu karışım alerjik öksürük krizine de iyi gelir.
 • Karışımı şuruba çevirmek için içine 2 yemek kaşığı su ilave edilir. Şurup şeklinde günde 2 yemek kaşığı tüketilmesi gerekir. Şurubu da diğer karışım gibi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüklere fayda sağlar.

Farklı Bir Kaç Uygulama

Süt ve Zerdeçal

Zerdeçal ve süt kuru bir boğaz, ağrıyan boğaz, öksürükler ve akan burnuna anında rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda çocuklarda meydana gelen boğmaca öksürükleri içinde evde kullanılacak en iyi doğal ilaçlardan bir tanesidir.

 • Bir bardak sıcak süt içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu eklemesi yapılır.
 • Her gece uyumadan önce bebeklere içirilmesi gerekmektedir.
 • Zerdeçal virüs enfeksiyonunun tedavisi konusunda yardımcı olan antiseptik bir özelliklere sahiptir.

Uçucu Yağlar

Natüropatik çocuk uzman doktorları 2 yaşından daha büyük bebeklerde bazı yağlar ile göğüs bölgesine masaj yapılmasının öksürüğe iyi geldiğini söylemektedir. Masaj için önerilen yağlar içinde;

 • Hindistancevizi yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Lavanta yağı
 • Kekik yağı
 • Okaliptüs yağı bulunur.

Bu tarz yağlara bebeklerin alerjisi olup olmadığı konusunda aklınızda soru işaretleri varsa mutlaka bir gün önceden bebeğin cildinin minik bir yerinde deneme yapmanız gerekir. Bu yağlar tek yani başlı başına bebeklerin göğüs, sırt ve ayaklarında kullanılmalıdır. Yağların kullanımı konusunda bebeğinizin yaşı ile alakalı soru işaretleriniz varsa mutlaka uzman doktora danışmanız gerekir. Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir kapsamında yağların kullanımı yapılırken kesinlikle fazla baskı uygulanmaması gerekir.

Saline Burun Spreyi

Bu spreyin küçük çocuklar üç günden fazla kullanılmaması gerekir. Fazla kullanımları semptomları gerçekten kötüleştirebilen OTC dekonjestanına sebep olabilir. Burun spreylerine kıyasla tuzlu burun spreyleri, basit evde hazırlanacak tuz ve su karışımlarının kullanımı daha uzun süreli yapılabilir. Tuzlu su spreyi yapmak için;

 • 1 su bardağı  suyun içine 1 tatlı kaşığı masa tuzu eklenir ve eriyene kadar karıştırılmaya devam edilir.
 • Bebeğin burun içi tıkanıklarını ortadan kaldırmak için kullanılacak tuzlu uygulamasında bebeği sıkmadan işlem yapmak gerekir. Bu uygulama sayesinde daha rahat nefes alıp verme sağlanır.

 

 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...