Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Öksürük İçin Evde Uygulanan Bitkisel Çözüm Seçenekleri

Bebeklerde öksürük için kullanılacak olan ev ilaçlarının mutlaka uzman hekim bilgisi dahilinde kullanılması gerekir. Çünkü bazı uygulamalar oldukça küçük bebeklerde kesinlikle uygulanmamalıdır

Bebeklerde Öksürük İçin Şifalı Bitkiler

Tıkanlı Burun Temizleme

Bebeklerde öksürük yaratan sorunlardan bir tanesi de burun tıkanıklığı sorunlarıdır. Bebekler 4 ila 5 yaşına gelene kadar burunu sümkürerek temizleme işlemi konusunda zorlanırlar. Burun tıkanıklığı sorunu ortadan kaldırmak adına için içeride bulunan mukusun çıkarılması gerekir. Burundan mukusu nazik şekilde emme adına etkili çözüm olanağı sunan aletler bulunmaktadır. Emme aleti kullanmanın yanı sıra burnuna birkaç damla tuzlu su (tuzlu su) çözeltisi koymak, burun pasajlarını biraz daha kolay temizleyerek mukusun gevşemesine olanak sağlar. Bu uygulamanın her gün düzenli şekilde yapılması mukusu azatlığı için öksürükte kısa süre içinde ortadan kalkar.

Hardal yağı ve Sarımsak

Birkaç diş sarımsak sıcak hardal yağına katılarak iyice karıştırılır. Bebeğin boyun, göğüs, sırt, ayaklar ve avuç içi altlarına uygulanması gerekir. Bu uygulama düzenli şekilde haftada 2 kez uygulandığında etkili çözümler sunacaktır. Bu çare bebeğin öksürüğünün iyileşmesine yardımcı olur.  Hardal yağı vücuda sıcak verir ve sarımsak, soğuğa neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olan anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Vicks

Bebekler öksürük ve göğüs tıkanıklığı olduğu zaman uyku düzeninde sorunlar yaşanmaya başlanır. Özellikle bebekler gece boyunca huzur içinde uyur. Daha düzenli uyku sağlamak ve öksürükten kaynaklı olan huzursuzlukları yok etmek için bebeklerin ayak altlarına biraz vicks sürülür ve üzerine çorap giydirilir. Çorabın pamuklu olması oldukça önemlidir. Bebeklerde öksürüğe bitkisel çözüm seçenekleri arasında bulunan vicks 4 aydan daha büyük bebeklerde kullanılması gerekir. vicks soğuk algınlığı, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve ses kısıklığı konusunda destek sağlar. Ayrıca solunum yollarının açılmasına ve dolayısıyla mukusun parçalanmasına olanak tanır. Bundan dolayı bu uygulama bebeklerin gece boyunca öksürmeden rahatça uyumasını sağlamak adına yararlıdır.

Bal ve Çorba Kullanımı

Bal

Bal ve öksürük ile alakalı yapılan araştırmalar sonucunda özellikle bebeklerde öksürüğün sıklığını ve ciddiyetini azalttığı ortaya çıkmıştır. Hatta tezgâh üstü öksürük şuruplarından daha etkili olabilir. Bal doğal antimikrobiyal ajanlar ve antioksidanlar içermektedir. Bundan dolayı vücudun soğuk algınlığı ve üst solunum yolu mikropları ile savaşmasına yardımcı olabilir. Doğal yapısı tatlı olduğu için, bal aynı zamanda ince aşırı mukusa ve kuru bir boğaz sorunundan kaynaklık öksürüğe yardımcı olan salivasyona olanak sağlar. Bal kullanımının 1 yaştan sonra yapılması gerekir. 1 yaş altında olan bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. 1 yaşın altında olan bebeklerde infantil botulizm olarak adlandırılan potansiyel olarak ciddi bir bakteri enfeksiyonuna sebep olabilir. Bal sade olarak her sabah düzenli olarak tüketilebilir. Ayrıca limon ve bal karışımı ile yapılacak olan kürde öksürüklerin geçmesi adına faydalıdır. 1 tatlı kaşığı bal ve içine yarım limon suyu katılarak karıştırılır. Bu karışım her sabah kahvaltıdan sonra düzenli olarak bebeğe verilmelidir. Öksürük tedavi işlemleri konusunda iyi gelir.

Çorba

Tavuk çorbası öksürük, burun akıntısı, soğuk algınlığı ve üst solunum yolları enfeksiyonları ile alakalı semptomların azalmasına adına birebirdir. Tavuk çorbası konusunda yapılan araştırmalar sonucunda mukusun geçici olarak zayıfladığı, tıkanıklığın azaltıldığını ve öksürüğün azaldığını ortaya çıkmıştır.  Sıcak şekilde tüketildiğinde boğaz ağrısı ve öksürüğü en aza indirebilir. Çorbayı hazırlamak için gerekli malzemeler;

 • 1 litre tavuk suyu
 • 1/4 haşlanıp didiklenerek hazırlanan tavuk parçaları
 • Yarım çay bardağı tel şehriye
 • Karabiber
 • Tuz
 • Yarım limon suyu
 • 1/2 çay kaşığı zencefil
 • 1 bütün yumurta
 • 1,5  çorba kaşığı tereyağı

Hazırlanışı

Orta boy bir tencere içinde 5 su bardağı su ile tavuk haşlanır. Haşlanan tavuklar kenara alınır ve oldukça minik şekilde didiklenir. Ardından ocakta bekleyen tavuk suyunun içine tel şehriye atılır. Şehriye piştikten sonra didiklenerek hazırlanan tavuklar eklenir. Bu şekilde 5 dakika boyunca kaynatılır. Kenarda bir adet yumurta ve limon suyu kase içinde karıştırılarak bir tel yardımı ile kaynayan çorbanın içine eklenir. En son tereyağı eklenir ve bir taşı kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Çorba gün içinde 2 kez bebeklere içirilmelidir.

Doktora Başvurmak

Bazı durumlarda öksürükten kaynaklı olarak kısa süre içinde uzman hekime başvurmak gerekir. Bu durumlar içinde;

 • Bebek 3 aydan daha küçükse ve öksürükler şiddetlendiyse
 • Bebekte boğmaca belirtileri ortaya çıkarsa
 • Öksürüklere burun akıntısı, ateş ve kulak ağrısı eşlik ederse
 • Öksürmeye zorla nefes alma eşlik ederse
 • Bebeklerde kan veya kalın, renksiz, kokulu mukusu varsa


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...