Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Oruçlu Olan Kişiler Balgamını Yutarsa Orucu Bozulur mu?

Oruçlu olan kişilerin balgamını yutmasında bir sorun yoktur. Yutma eylemi ile oruç bozulmaz.Balgamın dışarı atılmasının gerekliliği enfeksiyonlar ile alakalıdır

Balgam ve Oruç

Oruçlu olan kişilerin vücutlarına dışarıdan girecek olan her türlü etken orucun bozulmasını sağlayacaktır. balgam insan vücudundan çıkan bir şey olduğundan dolayı insanların bazıları dışarıya atmak yerine yutabilmektedir. Bir kişi balgamı yuttuğu zaman orucun da bozulma olmaz. Çünkü kişinin kendi vücudundan çıkan bir durumdur. yani dışarıdan vücuda giriş yapan bir durum değildir. çıkarılan balgam tekrardan alınarak yutulursa oruç bozulacaktır. Çünkü vücuttan çıkan şey tekrardan insan vücuduna girmesi orucun bozulmasına sebep olur. İslami açıdan aydınlatılması gereken bu tarz bilgiler halk arasında kulaktan dolma bilgiler ile yayılmaktadır. Bu konuda yanlış bir adım atmamak adına kesinlikle doğru bilgilere ulaşmak gerekir. bu sayede kişilerin içine doğan kuşkularda ortadan kalkacaktır. Oruçluyken ister dışarıda bir yerde olsun ister camide ibadet halindeyken olsun tükürük ve balgam yutmam orucu bozmaz cümlesi birçok din alimi tarafından söylenmektedir. balgam sümüksü ve yapışkan balgam şeklindeyse bunu yutmak yerine bir mendile ya da peçeteye çıkartmak en doğrusu olacaktır.

Din alimlerine ve Nihat Hatipoğlu gibi bilgilendirme yapan hocalara gelen sorulardan bir tanesi de kasti şekilde balgamı yutmanın doğru olup olmadığı ile alakalıdır. Bu konuda yapılan açıklamalarda şu şekildedir.

Kişi oruçluyken ya da oruçsuz haldeyken balgamı yutması iyi bir şey değildir. Çünkü balgam insan vücudundan çıkan bir atıktır ve enfeksiyon taşıma olasılığı bulunur. Balgamın yutulması dini açıdan yeme ya da içme olarak algılanmaz.

İnsanların merak ettiği diğer sorular arasında da iftar öncesinde balgamın bilerek yutulması ile alakalıdır. Bu konuda İslam alimlerinin görüşleri ortak noktada buluşur. İftar öncesinde bilerek balgamın yutulmaması gerekir. Bu tarz durumlarda kişi müsait durumdaysa balgamını mendile ya da lavaboya çıkartmalıdır. Yani elinden geldiği kadar dışarıya çıkartılması gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...