Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgam Söktürmek Adına Etkili Olan Çay Tarifleri ve Kullanım Şekilleri

Balgamın atılması adına balgam söktürücü ilaçlar dışında evde hazırlanacak olan çaylar da etkilidir. Yalnız bu çayların tarifi dahilinde hazırlanması ve yine tarifi dahilinde kullanılması etkili olacaktır.

Balgama İyi Gelen Çaylar

Elma Çayı

Balgam söktürücü elma çayı kısa sürede balgamın vücuttan atılmasına olanak sağlar. Ayrıca balgam ile birlikte ortaya çıkan öksürük açısından da oldukça faydalıdır. Bunun için gerekli malzemeler;

 • 1 adet orta boy elma
 • 1000 ml kaynatmak için su

Hazırlanışı ve Kullanımı

Elmanın çekirdekleri çıkarıldıktan sonra kabukları soyulmadan kaynayan suyun içine atılır. 10 ile 15 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra süzülerek gün içinde sıcak şekilde içilir. Balgam söktürmek için elma çayı her gün düzenli şekilde içilmelidir. Birkaç gün içinde balgamın atılmaya başladığı hemen gözlemlenir.

Zencefil Çayı

Öksürüklerin ve tüm balgam türlerinin söktürmek adına harika bir çözümdür. Özellikle kış aylarında birçok kişinin evinde bulunur. Balgam söktürücü çay çeşitleri içinde bulunan zencefil çayının kullanımı için;

 • Su
 • 1 parça zencefil

Tarifi ve Kullanımı

Zencefiller rendelenir ve bir bardak suyun içine eklenir. Bu şekilde kaynatılır. Tadı keskin ve acı olsa da günlük olarak hazırlanıp tüketilmesi gerekmektedir. Zencefil oldukça güçlü bir balgam söktürücüdür. Her gün 1 defa içilmesi hızlı şekilde söktürücü özellikleri ortaya çıkartır. Ayriyeten dişlerin arasına bir parça zencefil koyularak çiğnenebilir.

Karışık Çay

Malzemeler

 • Bir tutam yeşil çay yaprağı
 • Bal
 • Zencefil bir parça
 • Tarçın
 • Su

Tüm malzemeler 10 dakika boyunca kaynatılır ve ardından süzülerek içilir. Bu çay öksürüğün ve balgamın boğazdan atılması için oldukça etkilidir. 2 kez hazırlanmalı ve sabah akşam içilmelidir.

Kekikten Çay

Kekik çayı eski dönemlerde özellikle öksürük ile baş etme konusunda sorun yaşayan kişiler tarafından etkili bir çözüm olarak kullanılmıştır. Antimikrobiyal ve antispazmodik etkilere sahip olduğu için vücuda fayda sağlamaktadır.

Hazırlanışı ve Kullanımı

200 ml kaynayan suyun içine 1 tutam kekik aktarılır. 10 dakika boyunca kaynayan karşımın ocaktan alınarak bekletilmeden süzülür. Çayın içine iki yemek kaşığı bal eklenir. Yetişkin kişilerin gün içinde 3 ile 4 kez içmesi gerekir. Tarifi düzenli şekilde kullanmak kısa sürede söktürücü etkileri ortaya çıkartacaktır. Birkaç gün içinde balgamın sökülmeye başlanır.

Farklı Çay Tarifleri

Fesleğen

Fesleğen güçlü ve etkili öksürük gidericidir. Bu çayın tüketilmesi yapışkan mukusun ve kalın mukusun ortadan kaldırılması için kişi vücuduna yardımcı olur. Ayrıca öksürük önleyici bir antitussiftir. Hazırlamak için;

1 tutam fesleğen 1 su bardağı kaynamış suyun içine atılır ve 10 dakika boyunca bekletilir. Bekleme sürecinde demlenme sağlanırken fesleğenin olumlu etkileri de ortaya çıkar. 2 kez tüketilecek çayın aksatılmadan kullanılması gerekir.

Anason Çayı

Ev ilaçları arasında anason dezenfektan, balgam söktürücü, diyaforetik ve antipiretik olarak kullanılmaktadır. Ayriyeten solunum yolları hastalıkları konusunda da olumlu salgıların vücuda geçmesini sağlar. Çay için gerekli malzemeler;

 • 1 çay kaşığı öğütülmüş anason
 • Su

Hazırlanışı ve Kullanımı

1 çay kaşığı öğütülen anason 1 su bardağı suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Bağışıklık sistemini ve mideyi güçlendirmek adına da faydalı bu çayın bal eklenerek günde 2 ile 5 kez içilmesi gerekir. Anason yaşı çocuklarda etkili olan bir karışımdır. Tabii ki çocuklarda kullanımı uzman bilgisi dâhilinde olmalıdır.

Ihlamur

Boğaz enfeksiyonları, üst solunum yolları sorunları, boğaz sorunları ve soğuk algınlığı için kullanılır. Ayrıca etkili çözüm sunan bir balgam söktürücüdür.

 • 1 çay kaşığı ıhlamur çiçeği
 • 200 ml su

Suyun içine atılan çiçekler 30 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde kaynatılır. Kaynayan ıhlamur süzüldükten sonra 1 su bardağı alınır ve içine 1 tatlı kaşığı baş eklenir. Gün içinde tüm ıhlamur tüketilmelidir.

Andız Otu

 • 1 yemek kaşığı ezilmiş ansız oyu kökü
 • 1 su bardağı su

Yukarıda bulunan malzemeler ocak üzerine koyularak 15 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama işleminin düşük ısıda yapılması gerekmektedir. Ocak üzerinden alınan çay süzüldükten sonra soğuması için kenara alınır. Soğuyan karışım gün içinde 1 yemek kaşığı şeklinde bitirilmelidir.

Balgam sorunları akciğerde ciddi hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelen kişilerin bu tarz çay karışımlarını kullanmadan önce uzman hekim ile görüşmesi gerekir. Çünkü bazı bitkiler akciğer sağlığı için kullanılmamalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00 puan
Loading...