Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Ayva ve Yaprakları Öksüürk Konusunda Nasıl Faydalar Sağlar?

Ayva meyvesi ve yaprağı öksürüğü ortadan kaldırmak için kullanılabilecek doğal ürünlerdir. Bu ürünlerden elde edilecek olan öksürük ilaçları düzenli bir şekilde kullanıldığında fadalıdır. Düzenli kullanılmadığı sürece bu ürünlerden fayda sağlanmaz.

Ayva Yaprağı Tarifleri

Ayva ve yaprakları kanseri önlemeye,  sindirim sağlığını korumaya, kilo vermeye, bağışıklık sistemini desteklemeye, kolesterolü düşürmeye, kan basıncını dengelemeye, alerjik hastalıkları önlemeye, öksürüğü ortadan kaldırmaya, cildi güzelleştirmeye, gastrointestinal hastalıkları önüne geçmeye yardımcı olur. Öksürüklerin ortadan kaldırması adına ayvanın meyvesinin ve yapraklarının düzgün şekilde hazırlanması adına özen gösterilmesi gerekir. Meyvelerin ve yaprakların üzerinde bulunan tüm tortular suyun içinde düzgün şekilde yıkanmalıdır. Özellikle meyveler yumuşak ve taze değilse kabuklarının soyulması öksürük konusunda fayda sağlayacaktır. Ayvalar yeni toplanmışsa kabuklarının soyulmasına kesinlikle gerek yoktur. Taze meyveler daha çok vitamin içerir. Öksürüğün geçmesi için kullanılan tarifler içinde;

  • Ayvanın meyvesi ve yaprakları küçücük parçalara ayrılır. Üzerine 1 su bardağı kaynar su dökülür ve bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir. Ardından suyundan 3 tatlı kaşığı arınarak tüketilir. Özellikle inatçı öksürük, solunum yolları öksürüğü ve çocuklardan boğmacadan kaynaklı ortaya çıkan öksürükler için faydalıdır.
  • Ayva tohumları ile öksürük kürü; bu tarifin hazırlanması için sadece 5-10 gram tohum gerekecektir. Tencerede mukus meydana gelinceye kadar 100 ml suda kaynatılır. Elde edilen bu mukuslu karışım gün içinde 3 defa 1 yemek kaşığı ölçüsünde tüketilir. Soğuk algınlığı, grip ve şiddetli öksürüğün tedavisi için birebirdir.

Ayva, Bal ve Ihlamur

Ayva, ayva yaprakları ve ıhlamur bir tencere içinde kaynatılır. Elde edilen karışım 10 dakika boyunca bir kenarda demlenmesi için bekletilir. Ardından süzülerek bir bardağa alınır ve içine bal ilave edilir. Öksürükler ortadan kalkıncaya kadar gün içinde 2 ila 3 bardak tüketilmesi gerekir. Ayrıca boğazları yumuşattığı için öksürüklerden kaynaklı olan tahrişte ortadan kalkar. Ayva, bal ve ıhlamur karışımı taze şekilde hazırlandığında daha etkilidir.

Ayva ve Bal

Ayva meyvesi başlı başına şifa kaynağıdır. Ayva taze ise kabuklarını soymadan küçük küçük doğramak gerekir. Doğranmış olan bu parçalar 2 su bardağı su ile birlikte kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika daha ocak üzerinde bekletilir. Ardından ocaktan alınan ayvalar kenarda ılıması için bekletilmelidir. Ilıyan bu karışım süzülür ve içine bal ilavesi yapılarak yudum yudum içilir. İnatçı ve şiddetli öksürüklerin kaybolması için günde 2 defa taze şekilde hazırlanıp tüketilmesi gerekir.

Ayvanın Faydaları

Ayva özellikle soğuk algınlıklarının arttığı dönemlerde insanlara doğanın sunduğu mucizevi bir meyvedir. Özellikle hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek adına tüketilmesi gerekir. Ayva hem kendisi hem de yaprakları ile faydalı bir meyve olduğundan dolayı öksürük ve soğuk algınlıkların bal ve ıhlamur ile birlikte kullanıldığında daha etkili bir hale gelir.

 Uzmanlar soğuk algınlığı hissedildiği zamanlarda, boğazı yumuşatmada ve öksürüğü yatıştırmada ayva meyvesi, yaprakları ve ıhlamur çiçeklerinin bir arada kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ayvanın meyvesi ve yapraklarının kendisi taşıdığı bileşenleri sebebiyle öksürüklerin tedaviye edilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Özellikle ıhlamur ile beraber hazırlanacak çayın kullanılmasında fayda vardır. Bu çay hem lezzet hem de etki açısından oldukça faydalıdır. Bu ikiliyi tatlandırmak için öksürüğün bir numaralı ev ilacı olan bal kullanımı yapılır. Bal sadece öksürükler konusunda değil tüm kış hastalıkları konusunda etkilidir.

Ayvalar protein, kalsiyum, karbonhidrat, demir, sodyum, fosfor ve C vitamini potasyum içerdiğinden dolayı oldukça yararlı bir meyvedir vitamini bakımından fazlasıyla zengin olduğu için insanlar tarafından düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Bu özellikleri sayesinde  mide ve bağırsaklarının kuvvetlenmesini sağlar. İnce bağırsaklarda bulunan iltihabı ortadan kaldırır, kanın temizlenmesine olanak sağlar, karaciğerde var olan tembelliği giderir, safra akışındaki sorunları ortadan kaldırır, bayanlarda meydana geleni jinekolojik akıntıyı giderir, kişi vücudunun gelişmesine yardım eder. Ayriyeten bronşit, öksürük ve verem konusunda çok fazla fayda sağlayan bir meyvedir. Ayvalar düzenli bir şekilde tüketildiğinde ishali keser. Bu özelliğinden dolayı çocuklu anneler fazlasıyla evlerinde tüketilmesine özen gösterir. Meyve pişirildiğinde özellikle ishali kesme konusunda var olan özelliği azalır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...