Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Astım Hastalığı Tedavisinde Kullanılacak Olan Spreyler ve Faydaları Nelerdir?

Astım hastası olan bazı kişilere uzman hekimler spreyler önermektedir. Bu ilaçlar akciğerlerde bulunan bronşiyal düz kasları rahatlatır, solunum yollarını açar ve nefes alırken daha fazla oksijene izin verir.

Astım Tedavisinde Kullanılan Sprey İsimleri

Kurtarma Spreyleri Astım hastalığı için kullanılan kurtarma spreyleri ya da inhalelerinin kullanılan en yaygın sınıfı beta agonist bronkodilatatördür. Beta agonist spreyler evcil hayvanlardan, yaz çiçeklerinden, tozlu bir evden, soğuk bir günden kaynaklı olarak ortaya çıkan hırıltılı solunum, öksürük ve göğüs sızdırmazlığı gibi belirtileri kısa ve hızlı etkisi ile ortadan kaldırarak rahatlama sağlar. Standart albuterol muhtemelen en sık kullanılan beta-agonistlerden bir tanesidir. Albuterol ile beraber levalbuterol, metaproterenol sülfat, pirbuterol ve terbutalini de içeren diğer kısa etkili beta-agonistler uzman tarafından reçete edilebilir. Bu ilaçlar akciğerlerde bulunan bronşiyal düz kasları rahatlatır, solunum yollarını açar ve nefes alırken daha fazla oksijene izin vererek çalışır. En sık reçete edilen astım spreyi ve inhaler içinde;

Rahatlatıcılar Spreyler

 İnhaler

İlacın adı

İnhalerin adı

Salbutamol

Airomir Ventolin Salbulin Ventodisks Salbutol Salbutam-SR

Terbutalin

Bricanyl

Salmeterol

Asmerole, Serevent

Eformoterol

Foradil Oxis

Tiotropyum

Spiriva

Salbutamol ve ipratropyum

Combivent

 Yukarıda bulunan spreyler inhaler uzun etkili bronkodilatatörlerdir. Bunların etkileri 12 saat sürebilir.

Önleyiciler

İnhaler 

İlacın adı

İnhalerin adı

Beklometazon

Becotide 50 mikrogram, Bekloforte 250 mikrogram, Flair 50 ve 250 mikrogram, Becodisks 200 mikrogram

Budesonid

Pulmicort 50, 100, 200 ve 400 mikrogram, Brethal 50 ve 125 mikrogram, Muşonid 200 ve 400 mikrogram

Flutikazon

Floxotide 50, 100, 125, 250 mikrogram

Kromoglikat

Spincaps 20 mikrogram) Kromolin Intal (5 mikrogram

Nedokromil

Tilade

Beklometazon

Becotide 50 mikrogram, Bekloforte 250 mikrogram, Flair 50 ve 250 mikrogram, Becodisks 200 mikrogram

Doz başına budenosidden ve beklometazondan iki kat güçlüdür.

Bu tarz ilaçların hepsi uzman hekim tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Uzman hekimden nasıl kullanılacağı konusunda detaylı bilgiler mutlaka alınması gerekir. Bazı kişilerde ilaçların kullanımlarından sonra eklem ağrıları, huzursuz durumlar, geceleri kâbus sorunları ve halsizlik ortaya çıkabilir. Bu tarz semptomlarda mutlaka uzman hekimle görüşmek gerekir.

Astım Önleyici İnhaler

  • Astım hastası olan bazı kişilere uzman hekimler spreyler ve önleyici bir inhaler önermektedir. Bunlara kortikosteroid adı verilen düşük bir doz steroid tıbbı açıdan dâhildir. Bu ilaçlar solunum yollarında bulunan duyarlılığı, şişmeyi ve iltihabı azaltma olanağı sağlayarak astım semptomlarını önlemeye yardımcı olmak adına çalışmaktadır.
  • Önleyici olan inhalerler her şekle, ebata ve renge sahiptir. Önleyici özelliği olan bir inhaler uzman tarafından verilirse, muhtemelen astım için kahverengi bir inhaler kullanılmaya başlanır ama turuncu renkli de uzman tarafından verilebilir. Solunum cihazı pembe, kırmızı, sarı, mor veya gri renklerde ise önleyici, uzun etkili bir kesici ile birleştiren bir kombinasyon inhaleri reçeteye yazılmış anlamına gelir.  
  • Koruyucu inhaleri çoğu zaman gün içinde 2 kez alınır,  astım semptomları veya astım atakları düzenli kullanıldığı zaman kısa süre içinde ortadan kalkar.  
  • Astım hastası olan kişiler normal yaşamlarında iyi hissetse bile, astım korumasını her daim sağlamak adına zaman zaman kullanmaya devam etmelidir. Koruyucu olan soluma cihazını kullanma uygulaması bırakılırsa hastalık konusunda tam olarak fayda bulmak mümkün değildir ve astım tetikleyicilerine tepki gösterme olasılığı daha yüksek olacaktır.
  • Uzman hekim, astım konusunda destek veren hemşire ya da eczacılar astım önleyici solunum cihazı konusunda hangi dozda etkili olacağını ve nasıl kullanacağını detaylı şekilde anlatır.
  • Koruyucu inhaler koruyucu bir tedavi sağlar. Bundan dolayı astım atağı esnasında yardım etmeyecektir. Astım konusunda hızlı şekilde etkili olan kesici inhaler (genelde mavi ) kullanılır. Bu tarz ataklarda göğüsten gelen öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve gerginlik gibi astım semptomları ortaya çıkar. Zorluk yaşanmaması adına hızlı ve etkili olan spreyler her daim hastanın yanında bulunması gerekir. 

Ne Tür Bir Fayda Beklenir

Koruyucu teneffüs spreyleri kullanılmaya başlandığı zaman dikkat edilmesi gereken bir nokta tetikleyicilerin sigara dumanı ve viral enfeksiyonlar gibi daha az duyarlı olunacağıdır. Çünkü solunum yollarınız daha az kızarmış anlamına gelir. Merdivenlere tırmanabilmek, tepeleri tırmanabilmek, daha iyi uyumak ve gece öksürmemek gibi farklar spreyler düzenli şekilde kullanıldığı zaman fark edebilir. Ayriyeten hastanın ya da çocuğun işe, okula daha az zaman ayırmasının sprey kullanımı ile önüne geçilir. Bunların yanı sıra egzersiz ve aile faaliyetlerine daha çok zaman ayırmakta mümkün hale gelir.  Bu tarz iyileştirmeler derhal fark edilir. Sprey kullanan kişiler tarafından merak edilen en önemli sorulardan bir tanesi de astım spreyi orucu bozar mı sorusudur.Astımlı kişilerin sağlığı oruç tutmaları açısından uygundur. Farklı bir hastalığı bulunmuyorsa rahat nefes alınmasını sağlamak adına ağza püskürtülecek oksijenli ilaç orucu bozmayacaktır.

Koruyucu teneffüs cihazını GP ya da astım hemşiresi ile birlikte reçetelendiği gibi ele alırsanız, dikkat etmeniz gereken bir nokta, tetikleyicilerinize sigara dumanı ve viral enfeksiyonlar gibi daha az duyarlı olacağınızdır , çünkü solunum yollarınız daha az kızarmış demektir.

Merdivenlere tırmanabileceğinizi veya tepeleri tırmanabileceğinizi, daha iyi uyuyorsunuz ve gece öksürmeyebileceğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca sizin veya çocuğunuzun işten veya okuldan daha az zaman ayırması gerektiğini ve egzersiz ve aile faaliyetlerindedaha fazla yer sahibi olduğunuzu fark edebilirsiniz .

Bu iyileştirmeleri derhal fark etmeyeceksiniz, ancak önleyici solunum cihazınızı GP / astım hemşiresi ile reçetelendiği gibi tartışmaya devam ederseniz, bu iyileştirmeler günlük yaşantınızın bir parçası haline gelecek ve sizin veya çocuğunuz semptomsuz olabilir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 2,50 puan
Loading...