Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Astım KOAH Hastalıklarında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Astım ve KOAH, akciğer ile ilgili biri tedavi edilebilir, diğeri ise tedavisi ömür boyu sürecek hastalıklardır. Astım ve KOAH arasındaki farklar, birbirine karıştırılmayacak kadar belirgindir.

Astım Ve KOAH Hastalıklarına Ne İyi Gelir 

Astım ve KOAH, akciğer ile ilgili biri tedavi edilebilir, diğeri ise tedavisi ömür boyu sürecek hastalıklardır. Astım ve KOAH arasındaki farklar, birbirine karıştırılmayacak kadar belirgindir. Astım her yaşta görülürken, KOAH sinsi bir hastalıktır ve sigara içen, zehirli gaz ve tozlara maruz kalan hastalarda 40 yaşından sonra çıkmasıyla ayırt edici özelliği vardır. Astım, tedavi yöntemleri ile geçirilebilirken, KOAH akciğerlere zarar vermesi halinde ölümcül olabilir. Astım ve Koah tedavisinde pratik çözüm önerileri yazımızda yer almaktadır. KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltılmışıdır. Bir kişinin akciğerlerine ve havayolu tüplerine, akciğerlerin içine veya dışına akan hasarın neden olduğu bir hastalıktır. Bu nefes almayı zorlaştırır. Zamanla, havanın solunum yollarından akciğerlere akması giderek zorlaşır. 

Astım Kontrolü İçin Doğal Çözümler

Astım, alerjik bir durumdur ve en rahatsız edici solunum yolu hastalığıdır. Hastalıktan muzdarip hastalar nefes nefese yaşarlar. Astımla koah arasındaki fark olmasına rağmen akciğere iyi gelen bitkisel çözümlerin her iki hastalıkta da kullanılabilir olduğunu görmekteyiz. 

 • Sıcak ayak banyosu yararlıdır.
 • Limon suyu ve bal ile güne başlamak, C vitamini ağırlıklı meyve suları vücudu besler ve toksini ortadan kaldırır.
 • Yemekten önce, sırasında ve sonrasında ılık içme suyu kullanın.
 • Astımda, bektaşı üzümü + Balı anında rahatlamayı sağlar.
 • İncir, balgam boşaltarak rahatlamanızı sağlar.
 • Aspir + bal kuru tohumları bronş problemlerinin tedavisinde yardımcı olur.
 • Astımın erken evreleri sütle birlikte kaynatılmış sarımsak ile iyileştirilebilir.
 • Sarımsak dişi olan zencefilli çay, belirtileri kontrol altında tutar.
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 bardak süt etkili bir çaredir
 • Göğüs gevşetici balgamın arkasında kafurla hardal yağı masaj yapın ve nefes alma rahatlığını kullanın.
 • Okaliptüs yağlarının solunması solunum yollarını açar.
 • Havuç suları ve ıspanak suyu rahatlatır.
 • Soğan + bal + biraz karabiber, tıkanıklığa ve nefes darlığına karşı rahatlama sağlar.
 • Durumdan uzak durmak için her sabah fesleğen + bal kullanın.
 • Fesleğen + tuz çiğnemek astım için birebirdir.

Koah Tedavi Ve Bitkisel Çözümleri

KOAH için konvansiyonel ve doğal tedavi planındaki en önemli adım aynıdır. Her tür sigarayı (elektronik sigara dahil) bırakın.

Nefesinizi Artırın

Astım KOAH ile daha etkili nefes almanıza yardımcı olabilecek nefes alma teknikleri vardır. Bu solunum teknikleri astımlı kişilerin yanı sıra şu anda akciğer sorunlarına sahip olmayan fakat nefeslerini optimize etmek isteyen insanlar için nefes alma yeteneğini artırmaya yardımcı olabilir. 

Sağlıklı bir Diyet izleyin

Astım KOAH bitkisel tedavi yöntemleri birbirlerine benzerlikler taşır. Özellikle diyet konusu her iki hastalıkta da önemlidir. Sağlıklı bir diyet KOAH semptomlarını yönetmeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde bol miktarda vitamin, mineral ve lif bulunduğundan emin olmak için bol miktarda taze sebze ve meyveler olmalıdır. Balık, keten tohumu ve chia tohumları ile diğer omega-3 gıdalar anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri sağlayabilir. KOAH belirtileri ile muzdarip olmanız durumunda, pastörize süt mukus ürettiği için akciğerlere hava yollarını tıkayarak kesinlikle geleneksel sütlerden uzak durmak isteyeceksiniz. Her zaman işlenmiş, konserve ve dondurulmuş gıdalardan ve şekerden uzak durmalısınız. Katkı maddeleri, koruyucular ve gıda boyaları, nefes alma sorunlarına ve hatta astım ataklarına katkıda bulunduğu bilinir. 

Vücudun İçinde ve Dışında Su Alınmasını Artırın

Sık görülen ve sinir bozucu KOAH semptomlarından biri, solunum yollarında mukus toplanmasıdır. Bu mukus temizlenmesi zor ve kalıcı ve kontrol edilemeyen öksürük ile sonuçlanabilir. Sümüksü mukus için günlük en az sekiz bardak su için. Dışarıda, bir nemlendirici kullanarak evinizdeki havanın nem içeriğini artırabilirsiniz. Nemlendiriciler de nefes almanın kolaylaşmasına yardımcı olabilir. 

Egzersiz Yapın

Nefes almakta sorun yaşıyorsanız, egzersiz çok kötü bir fikir gibi görünebilir. Düzenli egzersiz, özellikle de kardiyo egzersizleri yaparak, solunum kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. KOAH’lı insanların yaklaşık yüzde 40’ında depresyon ve anksiyete düzeyleri yüksektir ve bu da sigarayı bırakmanın ve tedaviye uyum sağlamanın daha da zor olmasını sağlar. Egzersiz endorfin düzeylerini de artırır, depresyonu ve endişeyi azaltır ve sigara içmeyi bırakmayı kolaylaştırır.

Okaliptus Yağı Kullanın

Okaliptus yağı, KOAH’lı insanlar için çok yardımcı olabilir. Solunum araştırmasında, okaliptüs uçucu yağının temel bileşeni olan sineolün KOAH’lı hastalarda alevlenmeleri azalttığı gösterdi. Sineolün faydalarından yararlanmak için, okaliptüs yağı difüzör ve / veya nemlendirici ve nefes önleyici havadaki nefes içinde kullanabilirsiniz. 

Ginseng’i Tüketin

Ginseng, akciğer fonksiyonunu geliştiren ve aynı zamanda akciğerlerdeki bakterileri azaltan bitkisel bir takviyedir. Özellikle Panax ginsengi, Çin tıbbında Astım ve KOAH da dahil olmak üzere solunum koşulları için uzun bir geçmişi vardır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...