Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Astım Belirtilerini Azaltarak Bağışıklığınızı Güçlendirecek Öneriler

Astım belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir beslenme ve diyet planı mı arıyorsunuz? Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle astım belirtilerini hafifletmeniz mümkün.

Astım Hastaları Nasıl Beslenmeli?

 Astım hastalarının çoğu için sağlıklı bir beslenme tavsiyesi herkes için geçerli olan temel ilkelere dayanmaktadır. Bunların başında yapmanı gerekenler;

Beslenmede E Vitamini 

 • Gıdaları taze tüketmek,
 • Şeker, tuz ve doymuş yağ kullanımını azaltmak,
 • Katkı maddesi içeren ürünlerden uzak durmak,
 • Az az ve sık sık beslenmeye çalışmaktır. 

Ancak ilerlemiş solunum yolu hastalıklarında bağışıklık sistemi saldırılara daha açık hale gelir. Basit temaslar bile alerjik reaksiyona neden olarak astım ataklarına sebep olabilir. Bu atakların önüne geçmek için E ve C vitaminleri yönünden zengin gıdalar tüketmek etkili olacaktır. 

Nottingham Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı doktorlarından PJK Pearson yapılan çalışmalarda E vitamini alımı arttıkça astım insidansının azaldığını belirterek, E vitamininin bronşların daralmasını engellemekte etkili olduğunu ifade etti. 

Güçlü antioksidan özellikleri ile  C vitamini (askorbik asit) serbest radikalleri nötrleştirmede, hücrelere daha fazla oksijen taşınmasında,  akciğerlerin inflamasyon ve hastalıkla savaşmasında son derecede önemli rol oynar. Gün içinde C vitamini ve E vitamini birlikte tüketildiğinde daha etkin olmaktadırlar. 

Astım Hastası Ne Yemeli?

 

 • Taze Kekik Salatası; Antioksidan ve anti-inflamatuvar aktivitelere sahip rosmarinic asit açısından zengin olan kekik ve biberiyeyi taze iken salatalarınızda kullanın. Rosmarinik asit, akciğer hücrelerinin hava geçişlerini açık tutmayı ve kolay nefes almaya yardımcı olan prostasiklinlerin üretilmesini teşvik eder.
 • Haftada bir defa balık; Omega-3 yağ asitleri, solunum yolu inflamasyonları ile mücadelede önemli besin kaynaklarından biridir. ”Balık yiyemiyorum” diyenler Omega 3 ve Omega 6 açısından zengin olan ceviz, soya fasulyesi ve keten tohumunu günlük diyetlerine ekleyebilirler. 
 • Günde bir tane muz; Birçok çalışma, piridoksin içeren besinlerin astım ataklarının yoğunluğunu ve sıklığını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur . Piridoksin, bronşlar üzerindeki düz kas dokusunun rahatlamasına yardımcı olurken, Denosin trifosfat (ATP) ve siklik adenozin monofosfat (CAMP), moleküllerinin üretiminde kritik bir rol oynamaktadır. Muz içerdiği piridoksin ve B6 ile bronşları açarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Sabah kahvaltısında havuç Suyu; Betakaroten içeren gıdalar iltihaplı bölgelerde iyileşmeyi hızlandırmakta, solunum yollarında şişkinlik ve tahrişi azaltmaktadır. Havuç dışında, betakaroten içeren gıdalar turuncu ve kırmızıların yoğun olduğu domates, şalgam, tatlı patates, mango, kayısı ve kavundur. 
 • Bol soğanlı sebze çorbaları; Güçlü antioksidan, anti-histamin ve anti-inflamatuar özelliklere sahip soğanların astım hastalarında olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

Astım Hastaları Evde Hayvan Besleyebilir mi? 

Astım alerjisi ve küçük dostlarımız

Hayvanların evde bakımı büyük bir sorumluluk istemektedir. Küçük çocuklarımız gibi olan bu canlılar sürekli ilgi ve şefkate muhtaçtırlar. Astım hastaları daha çok tüy ve toz dökmeyen balık gibi akvaryum hayvanları besleyebilir. Akvaryum dışında evde hayvan beslemek istiyorsanız bakımını üstleneceğiniz canlıya karşı alerjik olup olmadığınıza dair gereken testleri erkenden yaptırmalısınız. Kedi, köpek ve kuşlar dönemsel olarak tüy dökebildikleri için solunum yolu rahatsızlığı olan kişilerde ataklara neden olabilirler.

Eve kedi ya da köpek alıp sonra ”ama ben hastaymışım, ama alerjim varmış, ataklarımı tetikliyor” diye onları sokağa atmayalım. Lütfen bir canlıyı eve getirmeden önce gerekli testleri yaptırın, korunma önlemlerinizi erkenden alın. Gerekli sağlık kontrollerinizi yaparak konuyu doktorunuzla da görüşün.

Tabi ki onları sevmek, evin içinde istemek karşı konulamaz bir duygu ama onları bir hevesle eve aldıktan sonra kötü tecrübeler yaşayarak hem kendimizi hasta edip hem onları sokağa atmak çok daha kötü. 

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Alerjiye neden olan gıdalar ve tetikleyicilerden kaçının.
 • Düzenli olarak akciğer kontrollerinizi yaptırın. 
 • Her gün sabah güneşinde birkaç dakika dahi olsa dışarı çıkın. 
 • Düzenli olarak tüketilen bitki çayları varsa ilaçlarla etkileşime girebileceğinden doktorunuza bildirin.
 • İnhale ve tablet kullanımında doktorunuz söylemediği sürece ilacın kullanımı kesmeyin.
 • Katkı maddesi içeren ürünleri mümkün olduğu kadar az tüketmeye çalışın. 
 • Solunum cihazı kullanıyorsanız her kullanımdan sonra ilaç haznesini dezenfekte edin.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...