Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Metastazı – Belirtileri, Yaşam Süresi ve Tedavisi

İnsan vücudu yapısı itibari ile son derece hassas ve mikro boyutta son derece güçlü olmasına karşın kanser gibi henüz tüm dallarında tedavinin mümkün olmadığı hastalılar ile mücadele edemeyen bir yapıdadır

Akciğer Metastazı

İnsan vücudu yapısı itibari ile son derece hassas ve mikro boyutta son derece güçlü olmasına karşın kanser gibi henüz tüm dallarında tedavinin mümkün olmadığı hastalılar ile mücadele edemeyen bir yapıdadır. Kanser hastalığı insan vücudunda ortaya çıkabilen ve vücudun kısa süre içinde direncini kırarak başta halsizlik yorgunluk gibi sorunlar ile baş gösteren en önemli düşmanlarından biridir. Vücudumuz sahip olduğu yapı gereği elektrik ağı benzeri bir oluşum sergilemektedir. Yani oluşan bir kanser türü zaman içinde vücudun farklı bölümlerine de sıçrayarak büyümektedir.


Kanser yayılmalarına da Metastaz ismi verilmektedir. Akciğer metastazı belirtileri konusuna yakından baktığımızda belirli bir bölgede oluşan kanser hastalığının akciğere sıçrayarak yayılması olarak açıklanabileceği görülmektedir. Akciğer kanseri ya da akciğer metastazı dolayısı ile oluşan kanser türleri için erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Akciğer Metastazı Belirtileri

Kanser türleri belirli bir oranda benzerlik gösterse de akciğer metastazı yani kanser sıçraması ile oluşan kanser hastalığı daha sessiz ilerleyen bir hastalık türüdür. Zira akciğer metastazı yaşam süresi direkt olarak akciğer kanserine yakalanan hastalara oranlar daha uzun olmaktadır. Ayrıca akciğerin bir bütün olarak düşünülmesi durumunda belirtiler farklılık gösterebilir. Örneğin akciğer bütünlüğünde olağan üstü bir bozulma olmadıysa öksürük şikayeti akciğer kanseri tanılarından biri olmayacaktır. Bu nedenle adrenalin hormonu seviyesi dikkate alınmalıdır. Zira özellikle Böbrek bezleri ile başlayan kanser türlerinde metastaz genel olarak akciğerde görülür. Bu durumda düşen adrenalin hormonu seviyesi halsizlik ve daimi yorgunluk ile kendini belli etmektedir.

Akciğer kanseri ya için belirtilere daha yakından baktığımızda aşırı sayılabilecek oranda hızlı kilo kaybetme mevsimsel koşullar ve ortam sıcaklığı başka kişileri etkilememesine karşın daimi olarak terleme başlıca belirtilerdir. Fakat öksürük genel olarak en önemli belirtilerden ve ilerlemiş kanser hallerinden haber vermektedir. Zira sigara içenler için bu alışıldık bir durum olsa da bir kanser başlangıcı olarak dikkat ile incelenmesi gereken bir belirtidir.

Akciğer Metastazı Yaşam Süresi

Akciğer beyin metastazı oldukça ilerlemiş bir kanser hali olarak tanımlanabilir. Zira bu evrede yaşam süresi için iç açıcı umut veren tanımlamalar yapmak çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Zira her hasta kendi vücudu söz konusu olduğunda farklı eğilimler gösterebilmekte ve tedaviye değişik tepkiler gösterebilmektedir. İlerlemiş bir kanser türü olsa da Akciğer metastazı beyin ile etkileşime geçtikten sonra uzun tarihler 6 ila 9 ay arasında tanımlanabilir.

Akciğer metastazı sadece beyin ile etkileşim durumunda gerçekleşmez bir kemik kanseri olan Osteosarkom akciğer metastazı da son derece sık görülen hastalıklardandır. Kemik yapısına bulaşan bu kanser türü ile kemiklerin dayanıklı yapısı bozularak çok hassas bir yapıda kırılgan olması mümkün olmaktadır. Bu kanser türü genel olarak genç ve çocukların sıklıkla baş etmek zorunda kaldığı hastalık türlerinden biridir. Ortalama olarak dünya üzerinde yer alan %2 ila 3 oranında çocuk da söz konusu hastalık gözlemlenebilmektedir. Genel yapısı itibari ile yaşamın ikinci 10 yıllık dönemi ile 20’li yaşların başından itibaren ortaya çıkması daha kuvvet ve muhtemeldir. Son derece tehlikeli olan bu tür sadece kemikleri değil ayrıca kemik iliği yapısını da bozabilmektedir. Yağ dokuları ve kas dokuları için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Zira kemik bağlantıları olan pek çok noktada Metastaz oluşumu gözlemlenmektedir.

Akciğer Metastazı Tedavisi

Akciğer ca beyin metastazı akciğer ile bağlantısı olması yanı sıra tedavisi kolay olan tedaviler arasında yer hastalıklardan biridir. Akciğer kanserleri arasında en önemli tedavi adımı erken teşhistir. İlk gözlemlenmeye başladığı durumda 5 ila 6 cm arasında olan yapı bu boyutlarda olduğu durumlarda tedavi için uygun yağıdadır. Radyoterapi ile müdahale ilk seçenekler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu evreler arasında hekim müdahalesi yapılabilmektedir. Söz konusu evre 1 evre olarak tanımlanabilir.

Tedavinin sorun oluşturan dönemi 7 cm’den büyük olduğu dönemlerdir. Zira bu dönemde radyoterapiden kemoterapiye geçiş yapmak gerekmektedir. Söz konusu boyutlar tümör olarak tanımlanmaktadır. Fakat cerrahi müdahale ve tedavi için doktor kararı esas alınmaktadır. Akciğer kanserinde müdahalenin en zor olduğu dönemlerden biridir. Tedavisi oldukça zor ve hastalar bu dönem sonunda evde tedaviye devam etmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...