Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Kanserinden Kaynaklı Kemik Metastazı Nerelerde Meydana Gelir?

Akciğer kanserinden kaynaklı olarak meydana gelen kemik metastazları en sık omurga, pelvis ve kol ve bacakların üst kemiklerinde ortaya çıkar. Bu konuda yapılan birçok tedavi şekli bulunmaktadır.

Kemiklerde Metastaz

Akciğer kanserinden kaynaklı olarak meydana gelen kemik  metastazı oldukça yaygındır. İlerlemiş akciğer kanseri hastalarının yüzde 30 ila 40’ını etkileyen bir durumdur. Aslında, akciğer kanseri için hayatta kalma oranları arttıkça, kemik metastazları ile yaşayan insanların sayısı da artmaktadır. Akciğer kanserinin kemiklere sıçraması kan dolaşımı yoluyla veya lenfatik (vücuda enfeksiyona karşı savaşma hücreleri taşıyan damarlar yolu ile) kemikte yayılmış akciğer kanseri hücrelerini ifade etmektedir. Kemikte metastatik kanser  kemiklerden kaynaklanan ve anormal kemik hücrelerinden oluşan kanserlerden farklıdır. Kemikten metastatik kanser birincil kanser hücrelerinden kaynaklanır. Akciğer kanseri, kemi metastazı kanserin en yaygın üçüncü formudur. metastatik kanser açık bir kaynak olmadan bulunursa, yarısı altta yatan bir akciğer kanseri ile ilgilidir. Akciğer kanserinin yaygınlaştığı ve metastazı meydana geldiği  kemikler;

 • Omurga (özellikle göğüs ile alt batın bölgesindeki vertebra )
 • Pelvis
 • Kol ve bacakların üst kemikleri 

Akciğer kanseri hücreleri ellerde ve ayaklarda bulunan kemiklere yayılabilmesi açısından biraz benzersiz olarak ortaya çıkar.

Belirtiler ve Komplikasyonlar

Ağrı genelde kemik metastazı ortaya çıkan akciğer kanserinin ilk belirtileri içinde yer alır. Ağrı ilk başlangıçta bir kas çekmesi veya zorlanma hissi yaratabilir ama gitgide kötüleşir ve şiddetini arttırarak devam eder. Akciğer kanserinin omurgaya yayılımı sebebiyle ağrı genelde gece yatarken ve yattıktan sonra kötü hale gelir. Kemik metastazları omurgada yer alıyorsa omuriliğin tümör sebebiyle sıkıştırılması, yürüme, zayıflık, bacaklarda karıncalanma ve ağrıya ortaya çıkabilir. Omurilikte spinal neden kompresyon şiddetli durumdaysa bağırsak veya mesane fonksiyon kaybı ile beraber bacaklarda ağrı ve zayıflık gözlemlenebilir. Bu tedavi konusunda oldukça açılır. Bazı durumlarda akciğer kanserinin kemiğe yayılmasının belirtisi bir kırıktır. Bu durumda kanser hücreleri normal kemik dokusunda değişime sebep olur, zayıflatır ve bundan  kırılmalar oluşur. Bu kırıklar önemli düzeyde travmalara sebep olurken günlük aktiviteler esnasında oluşabilir. Kalsiyum salınan kemiğin parçalanması sebebiyle kan içinde bulunan yüksek seviyedeki kalsiyum  mide bulantısına, kusmaya, susuzluğa ve kas güçsüzlüğüne sebep olabilir.

Komplikasyonlar 

Kemiklerin metastazları birkaç semptom çeşidine sebep olabilir; bunların çoğunluğu akciğer kanseri ile yaşayan insanlar için yaşam kalitesini düşürmektedir. Yaşam kalitesini düşüren etkenler içinde;

 • Ağrı  
 • Çatlaklar  
 • Spinal Kord Sıkıştırma  
 • Hiperkalsemi
 • Ekstra radyasyon
 • Cerrahi
 • İlaçlar
 • Kaçırılan Tedaviler  

Teşhis ve Tedavi

Kemiklerin metastazlarının ortaya çıkarılması adına kullanılan testler aşağıdaki gibidir;

 • Kemik taramaları; geçmiş döneme oranla kemik metastazı aramak adına daha az kullanılır ve bazı durumlarda kanseri diğer kemik koşullarından ayırmak güç olabilir.
 • PET taramaları; PET taramaları oldukça hassastır. Çünkü bunlar kemikte aktif tümör büyümesi alanlarını arar.
 • MR taramaları
 • BT taramaları

Tedavi Seçenekleri

Ağrı kesici ilaçlar; Morfin tarzında anti-inflamatuar ilaçlar kemik metastazlarından gelen ağırların kontrolünde kullanılabilir.

Radyasyon Tedavisi; radyasyon, ağrıyı azaltmak, kırıkları önüne geçmek ve omurilik kompresyonunu kemik metastazlarından kurtarmak adına kullanılan en yaygın tedavi şeklidir. .

Cerrahi; cerrahi önceli olarak kemiklerin kırılması halinde stabilize edilmesi veya kanser tarafından çok zayıflamış kemiklerde kırılmayı önlemek adına kullanılır. Tümör spinal kord üzerinde önemli bir basınca sebep olursa da kullanılabilir.

Kemiklere hedefli veya kemikleri değiştirici terapiler; doktor kemik değiştirici terapiler ile alakalı detayları hastasına verir. Bu tedaviler, bifosfatların kullanımı ve denosumab kullanımı içermektedir.

Radyonüklid Tedavisi; radyonüklid tedavisi daha önceden prostat ve meme kanserleri için kullanılan kemik metastazlarının tedavisidir. Günümüze kadar yapılmış birkaç denemenin gözden geçirilmesi, bu tedaviden 1 ila 5 hafta sonrasına kadar 6 aya kadar süren akciğer kanseri hastalarının yaklaşık olarak yüzde 75’inde ağrı kesilmesine neden olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Klinik Denemeler; Kanserden kaynaklı ortaya çıkanı kemik metastazlarının tedavisinin yapılması konusundan birçok klinik çalışma devam etmektedir.

Alternatif Tedaviler; Kanser metaztezlarına karşı alternatif tıp kullanımı sık şekilde uygulanmaktadır. Akupunktur tarzındaki tedaviler bu seçeneğe örnek verilebilir. Ayrıca bitkisel karışımlar ile hazırlanan destekler de bu kapsamda sık şekilde kullanılır. Yalnız alternatif tıp tedavilerinin uzmandan habersiz kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...