Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Kanseri Beyne Nasıl Sıçrar? Bu Oluşumun Belirti Ve Etkileri Nelerdir?

Akciğer kanseri beyne kan dolaşımı esnasında bu olaya beyin metastazı da denir. Üstelik beyin metastazını oluşturan birinci organ akciğerdir. Bu kanserin akciğere sıçramasıyla beyinde oluşan tümör çeşitli belirtiler verir. Bu belirtiler baş ağrısı, baş dönmesi, kusma , kafa içi basıncı artması, havale ve nöbetler gibibelirtilerdir.

Akciğer Kanserinin Beyne Sıçraması

Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olan bir kanser çeşididir. Bu kanser çeşidi Hem erkeklerde Hem de kadınlarda ölümle sonuçlanabilir. Genellikle sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin tüketiminden dolayı meydana gelen akciğer kanseri hiç sigara ve nargile tüketmeyen kişilerde de meydana geldiği görülür. Bunun sebebinin kişinin Bu tütün ürünlerinin tüketildiği alanlarda bulunarak pasif içici olması, hava kirliliğinden etkilenmesi ve içme suyunda bulunan arsenik maddesinin olduğu söylenebilir. Bu sebeplerden dolayı akciğer kanserine yakalanan kişilerde nefes darlığı, sürekli ve geçmeyen öksürük ve kilo kaybı gibi belirtiler görmek mümkündür. Bu belirtilere rastlayan kişiler bir doktora görünüp akabinde tedavilerini aksatmadan sürdürmelidir. Çünkü akciğerden beyne sıçrayan kanser ölümle sonuçlanabilir.

Bütün organlar birbiriyle bağlantılıdır ve sürekli olarak alışveriş içerisindedirler. Bu sebeple bir organda bulunan kanser hücresinin başka bir organa sıçraması gayet normal bir durumdur. Bu durum akciğer için de geçerlidir. Akciğerde bulunan kanser hücreleri de çeşitli yollarla başka organlara sıçrayabilir. Bu sıçramanın en tehlikeli olanı beyne sıçrama olayı olarak görülür. Akciğerin kan akımının doğrudan beyne gitmesi sebebiyle kan dolaşımı esnasında bünyesinde bulundurduğu kanser hücrelerinin beyne sıçraması kaçınılmaz bir sondur.

Bu olaya beyin metastazı da denir. akciğerden beyne sıçrayan bu kanser hücrelerinin çok büyük etkileri görülür. Bu etkilerin en bilineni tümördür. Beyne ulaştıktan burada kalarak daha fazla büyüyen tümör kişinin ölümüne sebebiyet verebilir. 

Akciğer kanseri

Beyne en fazla metastaz yani sıçrama yapan organlar akciğer, meme, kalın bağırsak ve karaciğerdir. Meme ve böbrek beyinde tek bir tümör oluştururken akciğer birden fazla tümör oluşmasına neden olabilir. Bu organlar arasında beyne en fazla metastaz yapan organ akciğerdir. Bu sebeple beyinde oluşan tümörün sebebinin %60 sıklıkla akciğerin beyne metastaz yapmasının sebep olduğunu söylemek mümkündür.

Belirtileri Ve Etkileri

Akciğer kanseri ciddiye alınması ve tedaviden kaçınılmaması gereken bir hastalıktır. Erken tanı konulup tedavi edilmediği takdirde kan dolaşımı ile beraber beyne sıçrayarak beyin metastazı oluşturur. Bu sebeple de beyinde ölümcül bir tümörün oluşmasına da sebep olur. Bu kanser hücrelerinin beyne ulaştıktan sonra neden olduğu tümör kişinin yaşam süresini azaltarak ölümle sonlandırabilir. Tedavisi mümkün olan bu hastalığın öncelikle tanısı koyulmalıdır. Bunun içinde hastalığın belirtileri göz önünde bulundurulur. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bulunan belirtiler , hastalığı meydana çıkararak erken farkedilip müdahale edilmesini sağlayabilir.

Akciğer kanserinin beyne sıçraması sonucu oluşan belirtiler arasında en bilindik olanı baş ağrısıdır. Bu belirtide oluşan baş ağrısı normal zamanda oluşan baş ağrılarına göre daha şiddetli ve daha uzun sürelidir. Beraberinde ise baş dönmesini getirdiği görülebilir. ikinci olarak kusma belirtisi de yine bu hastalığın bir belirtisidir. her ne kadar ilerleyen yaş sebebiyle yetişin insanlarda daha sık oluşan bu hastalık çocuklarda da görülmekle beraber kusma belirtisi de yine çocuklarda çok kuvvetlidir. Öyle ki bu belirti çocuklarda fışkırır derecede olduğu görülmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra kuvvetsizlik ve halsizlikte yine birer belirti olarak karşımıza çıkar.

Bu hastalıkta görülen bir diğer belirti ise nöbetler ve havaleledir. epilepside oluşan nöbetlere benzeyen bu nöbetler oluşumu esnasında bilinç kaybına ve tüm vücutta kasılmaya sebep olurlar. Bu durumun 45 yaş üstü yetişkin hastalarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. son belirti olarak kafa içi basıncının artmasını söylemek mümkündür.

Bu belirtide beyinde oluşan kitlenin büyümesiyle beraber kafa içinde ki basıncında artmış olduğu da görülmüştür. Tüm bu belirtilerin ortaya koyduğu bu hastalık ciddiye alınıp tedavi sürecinden kaçınılmamalıdır. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...